Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

PiS donosi na Ryfińskiego do prokuratury

Edyta Hołdyńska

Jak dowiedziało się „Uważam Rze", poseł PiS Andrzej Jaworski zamierza zawiadomić prokuraturę o liście Armanda Ryfińskiego do Benedykta XVI, w którym ironicznie gratuluje poprzedniemu papieżowi decyzji o abdykacji.

Kościół katolicki nazywa zdemoralizowaną organizacją i żąda wypłacenia słonego odszkodowania polskim ofiarom księży pedofili. Zdaniem Jaworskiego Ryfiński dopuścił się znieważenia głowy obcego państwa – przestępstwa, za które grozi kara nawet trzech lat więzienia.

Kiedy 11 lutego świat obiegła wiadomość o ustąpieniu Benedykta XVI z funkcji głowy Kościoła, Armand Ryfiński, poseł Ruchu Palikota, wystosował do papieża list otwarty, który zamieścił także w swoim blogu. Pisał w nim m.in., że rozumie jego decyzję, bo olbrzymia skala pedofilii wśród duchownych załamałaby zapewne każdego. I apeluje, by w imię utraconej godności ofiar przestępstw ustępujący papież wypłacił im 5 mld euro. „Gratuluję podjęcia decyzji o abdykacji, była ona niewątpliwie trudna, ale i odważna. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wierzę w to, iż zrezygnował z niej Papież sam, z własnej woli, a nie przekupiony gotówką przez następcę, tak jak uczynił to w 1045 roku papież Benedykt IX" – pisał do papieża poseł Ruchu Palikota.

Oburzeni posłowie PiS z Andrzejem Jaworskim uważają, że list znieważa Benedykta XVI jako głowę państwa i narusza przepisy kodeksu karnego. Najpierw domagali się, by premier Donald Tusk przeprosił papieża. W odpowiedzi Janusz Cisek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, stwierdził jedynie, że poseł Ruchu Palikota skorzystał z prawa do wolności wypowiedzi. Kiedy się okazało, że polski rząd nie zamierza oficjalnie zareagować, Jaworski postanowił skierować sprawę do prokuratury.

– Sformułowania, których używa poseł Ryfiński, nie tylko znieważają zwierzchnika Kościoła katolickiego, ale też godzą w katolików – uważa Andrzej Jaworski.

– Dziwi w tej sytuacji milczenie i bierność instytucji państwowych. Pamiętam, że prokuratura sama zadziałała, gdy o Putinie niepochlebnie wypowiedział się Michał Rachoń. Dlaczego teraz jest inaczej? – mówi Jaworski w rozmowie z „Uważam Rze".

Armand Ryfiński nie rozumie, co zbulwersowało posłów w treści jego listu. „Jeżeli posłowie PiS tak się martwią o utrzymanie etykiety i właściwego stosunku polityków do przedstawicieli innych państw, to może nakłonią Jarosława Kaczyńskiego, aby przeprosił Władimira Putina za insynuowanie, że zabił 96 osób. Dlaczego PiS nie był tak oburzony, gdy poseł Artur Górski rasistowsko obrażał prezydenta USA Baracka Obamę, nazywając jego wybór końcem ery białego człowieka?" – odpowiada w swoim blogu Ryfiński. Szerzej sprawy nie komentuje.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej