Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kłamca tygodnia: Tadeusz Iwiński

Daniel Orzechowski

Oto krótka lekcja wychodzenia z przegranej sytuacji z twarzą – czasami po prostu warto powiedzieć „przepraszam, pomyliłem się – zwracam honor".

Jednak słowo „pomyliłem się" nie występuje w słowniku Tadeusza Iwińskiego, posła SLD. Ten podczas pracy nad uchwałą oddającą hołd studentowi Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci kompletnie się zagubił.

1. Rozpoznanie

Fakty są następujące: 30 lat temu 19-letni Przemyk został śmiertelnie pobity przez milicjantów na warszawskiej Starówce i była to jedna z największych zbrodni aparatu władzy PRL w latach 80. Na tej podstawie Sejm rozpoczął pracę nad uchwałą. Ta została jednak przerwana, gdy Iwiński zaczął domagać się zmiany zamieszczonego w niej zdania: „Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów jako winnych śmierci maturzysty". – Sejm nie może zastępować wymiaru sprawiedliwości. My przeciwstawiamy się czarno- -białej wizji historii i odpowiedzialności zbiorowej – powiedział Iwiński. Tym samym rozpoczął lawinę oskarżeń skierowaną w SLD. Tak dużą, że pod jej naporem ugięły się kolana m.in. Oleksego, Jońskiego, a nawet Millera, który odsunął Iwińskiego od prac nad uchwałą.

2. Diagnoza

Wielu pracowało w PRL nad tym, aby w sprawie Przemyka zdjąć wszelkie podejrzenia z milicjantów, m.in. w KC PZPR został powołany specjalny zespół, do sprawy włączyły się MSW, służba bezpieczeństwa, a nawet wywiad i kontrwywiad. Od śledztwa odsunięto  prokuratora, który – jak później się okazało – prowadził je prawidłowo. Wszystko po to, aby bronić sprawców tej zbrodni. Ojciec Przemyka do tej pory walczy przed stołecznym sądem o wznowienie umorzonego w 2012 r. przez IPN śledztwa w sprawie utrudniania przez władze z lat 80. wyjaśnienia tej zbrodni. Iwiński zdaje się tego nie zauważać, nawet gdy ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban sam przyznaje, że w tej sprawie wszyscy kłamali!

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy