Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Ze stanowiskiem w rzadzie Donalda Tuska moze pozegnac sie m.in. minister zdrowia Bartosz Arlukowicz

Kolejna rekonstrukcja rządu?

Czy ministrowie Mucha, Nowak i Szumilas będą zmuszeni do opuszczenia ław rządowych? Donald Tusk przymierza się do kolejnej już rekonstrukcji rządu, którą zapowiadał na letnie miesiące.

Na cenzurowanym znalazł się ostatnio minister transportu Sławomir Nowak. Wszystko za sprawą cennych zegarków, których okazał się kolekcjonerem, a czego nie ujawniał w rejestrze korzyści ani w oświadczeniach majątkowych. Sytuację ministra pogorszyła dodatkowo decyzja o zejściu z placu budowy autostrady A1 wykonawcy inwestycji – firmy Alpine Bau. Ślimaczące się budowy drogowe, zablokowanie na pewien czas środków unijnych na te cele – wszystko to działało na niekorzyść ministra Nowaka już od dłuższego czasu, ale sprawa zegarków przepełniła czarę – obecność ministra w rządzie Tuska jest dla niego obciążeniem wizerunkowym, a to dla premiera wydaje się kryterium kluczowym.

W kolejce do dymisji pozostaje minister sportu Joanna Mucha, która po początkowym paśmie wpadek miała nieco lepszy okres. Niestety, nie trwał on długo – niedawno okazało się, że zgodnie z raportem NIK mogło dojść do nieprawidłowości przy organizacji koncertu Madonny, który odbył się w ub. roku na Stadionie Narodowym. Tym samym mało popularna minister sportu znów znalazła się na cenzurowanym. Wszystko wskazuje na to, że tym razem pożegna się z ministerstwem.

Niezmiennie dyskutowana jest też dymisja ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który nie odniósł większych sukcesów w tym trudnym resorcie, oraz minister edukacji Krystyny Szumilas. Minister Szumilas przejdzie do historii jako twórczyni mało proedukacyjnych reform – za jej czasów zdecydowano radykalnie ograniczyć naukę historii w szkołach, a dodatkowo naraziła się rodzicom sześciolatków. Resort edukacji postanowił bowiem wysłać do szkół sześcioletnie dzieci, nie bacząc na brak odpowiedniej infrastruktury w wielu szkołach do nauki maluchów w tym wieku.

Nie jest wykluczone, że dymisja spotka także ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Wszystko dlatego, że minister ma się wybierać do Brukseli z nadzieją na zdobycie mandatu europosła w przyszłorocznych wyborach. Podobnie na zagraniczną posadę, ale raczej w charakterze urzędnika, liczy mało znany minister środowiska Marcin Korolec, co też oznaczałoby jego odejście z rządu.

Kim obsadzi opuszczone resorty Donald Tusk? Wśród kandydatów wymieniani są m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i Ireneusz Raś. Kidawa-Błońska miałaby szefować Ministerstwu Edukacji, natomiast Raś miałby przejąć schedę po Joannie Musze. Z kolei na miejscu Korolca ma szansę znaleźć się jego dotychczasowy zastępca Stanisław Gawłowski.

Zmiany w rządzie mają nastąpić w połowie roku. Będą to kolejne przetasowania w ciągu kilku miesięcy – niedawno stanowiska stracili minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Były już minister skarbu znalazł się na cenzurowanym po tym, jak się okazało, że nic nie wiedział o polsko-rosyjskich planach budowy drugiego odcinka gazociągu jamalskiego biegnącego przez Polskę. Gowina zastąpił Marek Biernacki, Budzanowskiego – Włodzimierz Karpiński, wcześniej wiceminister administracji i cyfryzacji.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez