Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Mowa nienawiści

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Głównym tematem minionego tygodnia bez wątpienia był faszyzm. Odmieniano go na wszelkie możliwe sposoby, przypinając łatkę faszysty komu się dało.

Skoro przy literaturze jesteśmy, odnotujmy inne wydarzenie kulturalne. Wydawnictwo Naukowe PWN zaprosiło czytelników na promocję pierwszego od czasów obalenia realnego socjalizmu wydania „Kapitału" Karola Marksa. „Czy warto dziś czytać Marksa" – mieli się zastanawiać paneliści. Biorąc pod uwagę, że PWN miast historyków czy ekonomistów do grona mądrych głów zaprosił przedstawicieli anarchistów i „teoretycznych praktyków" – to nie żart, można to sprawdzić na facebookowym profilu wydawnictwa – odpowiedź mogła być tylko jedna. Należy, a wręcz trzeba. Osobiście mam kilka pomysłów dla PWN na kolejne panele: „Pol Pot i jego gospodarka agrarna" oraz „Josef Fritzl oczami dziecka".

Tymczasem w Warszawie rozkręca się akcja przeciw Hannie Gronkiewicz-Waltz. Początkowo szło niemrawo i organizatorzy obawiali się, czy przyniesie wymierny skutek. Ale nagle jak z kapelusza wyskoczyła sama Hanna i w ciągu zaledwie kilku godzin obraziła mieszkańców, których rodzice pochodzą spoza Warszawy (jakieś 80 proc. ludności stolicy), poinformowała, że podwyżki biletów komunikacji miejskiej jej nie ruszają, bo jeździ autem, po czym napadła na strażnika ogrodu w Wilanowie, który bezczelnie chciał od niej 5 zł za wstęp: „Jestem prezydentem Warszawy i wszędzie wchodzę za darmo". Efekt? 30 tys. podpisów za jej odwołaniem w jeden dzień. Brawo, pani Haniu. Oby tak dalej.

Ciężki tydzień miał też doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Podczas spotkania z Kresowiakami, którzy chcieli, by głowa państwa objęła patronatem obchody 70. rocznicy rzezi na Wołyniu, wypalił, że „najważniejsze jest stowarzyszenie się Ukrainy z Unią Europejską, zaś do ziem wschodnich nie mamy żadnego prawa, bo tam ludność miejscowa była niepolska, a Żydów mordowali tylko Niemcy, a nie Ukraińcy". Co mają Żydzi do rzezi Polaków, nie wyjaśnił, jednak jasne się staje, czemu w sondzie przeprowadzonej swego czasu wśród absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego na pytanie „Z czym kojarzy ci się Katyń?" prawie 10 proc. odpowiedziało: „Z Holokaustem". Nadmienię, że Nałęcz wykłada tam historię.

Wyjaśnia to też kolejny blamaż prezydenta Komorowskiego, który podczas wizyty na Śląsku stwierdził, iż budowa pomnika Wojciecha Korfantego wynika wprost z „piłsudczykowskiej tradycji". Jakby ktoś nie wiedział, Dziadek lubił się z Korfantym jak pies z kotem, a przemówienia prezydenta pisze... Tomasz Nałęcz.

Na koniec wieści z życia prywatnego jednego z przyjaciół księdza Bonieckiego. Nergal ma depresję. Źle układa mu się w życiu zawodowym, spotyka złe dziewczyny, generalnie zło spotyka go na każdym kroku. Co jednak najlepsze – zamiast się z tego cieszyć (w końcu jest wyznawcą Złego), łazi do psychoterapeuty, który ma go wyciągnąć ze złego nastroju. Wygląda na to, że taki z niego satanista jak z koziej dupy trąbka.

* W internecie nic nie ginie. Profil „ocieplający" wizerunek szefa III Rzeszy błyskawicznie powrócił i zmienił nazwę na „Do Rzeszy";)

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość