Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Egotycznie

Grzegorz Benda

„Alter Ego” to najnowsza, szósta już solowa płyta Patrycji Markowskiej

Zanim podzielę się wrażeniami po jej przesłuchaniu, chcę się cofnąć wiele lat, aż do pewnej nocy roku 1993. To wtedy w studiu Radia WAWA, mieszczącego się na jednym z ostatnich pięter warszawskiego błękitnego wieżowca przy placu Bankowym, pojawił się Grzegorz Markowski z wiadomością o tym, że... reaktywuje się grupa Perfect! Miałem didżejski dyżur, a obwieszczenie Grzegorza było prawdziwą sensacją. Początkowo decyzja ta związana była z zaproszeniem na serię koncertów w kanadyjskich klubach polonijnych. Na tyle udanych, że zdecydowali się na krok ku odzyskaniu dawnej pozycji na krajowym rynku. Informację podawaliśmy w radiu wielokrotnie, co wywołało oburzenie i twarde dementi Zbyszka Hołdysa, twórcy i wieloletniego lidera grupy, której działalność w 1992 r. zawiesił i wznawiać nigdy nie zamierzał. Dalsza historia grupy jest znana i trwa do dziś. Wspominam o tym wszystkim dlatego, że to nocne spotkanie stało się zalążkiem naszej z Grzesiem przyjaźni i zaowocowało zaproszeniem na wspólne z zespołem wakacje przy okazji ich trasy koncertowej, promującej płytę „Jestem". To właśnie tam, nad polskim morzem, miałem po raz pierwszy okazję wielokrotnie rozmawiać z Patrycją. Choć niewiele miała lat, ujmująca była dojrzałość, z jaką powtarzała, że jeszcze nie czas, że wie, jak wiele jeszcze przed nią pracy (i... lat), zanim spróbuje pójść tą samą drogą co tata. I jeszcze ta dodatkowa presja, że dzięki niemu niby będzie jej łatwiej. Wiedziała, że nie będzie.

Po jakimś czasie dostałem kasetę z pierwszymi nagraniami jej rockowego (jakże by inaczej) zespołu, jeszcze odrobinę nieporadnymi, ale już wtedy dającymi nadzieję, że kiedyś... Pozostało czekać i kibicować. Pierwsza płyta „Będę silna" ukazała się wiele lat później (a więc dotrzymała danego sobie słowa), bo dopiero w 2001 r. Potem, regularnie co dwa lata, ukazywały się kolejne: „Mój czas" (2003), „Nie zatrzyma nikt" (2005) i wreszcie „Świat się pomylił" (2007), z tytułową piosenką, która przyniosła jej pierwszą nagrodę w konkursie Premier i nagrodę dziennikarzy na 44. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Patrycja założyła rodzinę, a w 2008 r. urodziła syna. Kolejna płyta (zatytułowana po prostu „Patrycja Markowska") ukazała się tym razem trzy lata po poprzedniej. Tej nowej regularności pozostała wierna przy „Alter Ego".

Na dobre zadomowiła się na naszym rynku muzycznym, co ostatnio zaowocowało także udaną rolą jurorki i trenerki w drugiej edycji programu telewizyjnego „Voice of Poland". A jej alter ego? To oczywiście już nie ta Patrycja znad morza, a wykluwająca się wtedy dojrzałość nabrała dziś innych barw i (roz) dźwięków. Płyta bardziej niż poprzednie rockowa. W tytułowym utworze słyszę (może tylko ja?) lata 80., a moi faworyci na pierwsze ucho, to „Nim się zamienisz w żart" i „Nanana". Na drugie (czyli inne): „Ocean" (duet z Arturem Gadowskim) i „Nie będzie wiosny", najlepszy i... najdłuższy (prawie 11-minutowy, pozdrawiam didżejów radiowych!) utwór na płycie. Dzieło udanie wieńczy bonus „Nie chcę wiedzieć nic", choć ja... chciałbym wiedzieć. Pewnie dowiem się, jak i inni, za kolejne trzy lata.

Patrycja Markowska

Alter Ego

Pomaton EMI

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość