Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Polacy mają dość socjalizmu

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Z Przemysławem Wiplerem, byłym posłem PiS, współzałożycielem stowarzyszenia Republikanie

Kiedy wraca pan do PiS?

To jest absolutnie zamknięty temat.

Czemu?

Tworzymy formację, która radykalnie różni się od Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ tworzymy społeczny ruch polityczny, który uważa, że Polacy lepiej wydadzą swoje pieniądze niż urzędnicy w ich imieniu. Uważamy, że podatki powinny być niskie i proste, koszta pracy jak najniższe, a państwo powinno zabierać nam mniej pieniędzy niż obecnie. Tworzymy formację, która uważa, że więcej wolności i odpowiedzialności to mniej Polaków na emigracji, że więcej biurokracji to więcej emigracji. Samo to powinno wystarczyć, żeby nikt nie miał wątpliwości, że radykalnie różnimy się od Prawa i Sprawiedliwości.

To skąd przekaz, że jesteście koalicjantem PiS? Raczej nie przyciągniecie tym wyborców zniechęconych do partii Jarosława Kaczyńskiego. Po co na was głosować?

Te głosy, które będą oddane na nas, wylądują u nas. I ludzie, którzy chcą niskich i prostych podatków, będą głosować na formację, która taki program będzie realizować. Jeśli okaże się, że jesteśmy w stanie samodzielnie rządzić, możemy dokonać głębokich zmian, takich jak dokonał Orban, bo on zbudował olbrzymi ruch społeczny i silną partię polityczną, która była w stanie głęboko zreformować Węgry, zmienić konstytucję i podstawowe urzędy. Jeśli uda nam się tak silnie skupić poparcie Polaków, to nie będzie żadnych problemów. Dużym problemem Polski jest system wyborczy, w ramach którego zgniłe kompromisy są wpisane w naturę polskiej polityki. Są obszary, których nie odpuścimy, i takie, w których chcemy współpracować z innymi formacjami.

A konkretniej?

Jeśli ktoś chciałby głęboko zreformować polskie sądownictwo i przywrócić odpowiedzialność sędziów przed Polakami, skończyć z tym, że sędziowie pomylili jako korporacja niezależność z nieodpowiedzialnością, skończyć z tym, że mamy sędziów na telefon, że urzędnicy bezkarnie biorą w łapę, ustawiają przetargi i biorą duże pieniądze.

Czyli po dojściu do władzy oczyścicie Polskę z korupcji i wsadzicie aferzystów do więzień?

To jest bardzo dramatyczne pytanie, ponieważ polski system polityczny i prawny to system głębokiej nieodpowiedzialności. Obowiązuje w nim zasada niedziałania prawa wstecz, połączona z tym, że rząd PO skrócił okresy przedawnienia różnych przestępstw. Sędziowie i prokuratorzy w zasadzie odpowiadają tylko przed Bogiem i historią. Oficjalnie to korporacja, która sama z siebie żyje, sama siebie żywi i jest poza państwem, co powoduje, że ludzie wybierani przez Polaków nie mają wpływu na sposób funkcjonowania organów ścigania. Koniunkturalizm znacznej części prokuratorów jest jednak tak duży, że gdy tylko zobaczą, że zmienia się wiatr, to sami zaczną odpalać petardy i rakiety, bo wiele postępowań już się toczy. Dopiero gdy zaczyna się rozpadać obóz władzy, prokuratura i sądy zaczynają inaczej funkcjonować. Przecież tak został zabity obóz lewicy w Polsce, to była wielka wojna domowa między dwiema frakcjami i ta wojna doprowadziła do śmierci postkomunistów.

Zacytuję pewien tekst: „Niestety, likwidacja ubezpieczeń społecznych jest niemożliwa, Polacy i nie tylko Polacy są głęboko przekonani co do tego przymusu". To pańska wypowiedź sprzed dwóch lat.

Przymusu ubezpieczeń społecznych nie planujemy likwidować, ponieważ nie jesteśmy w stanie przekonać Polaków, że każdy sobie rzepkę skrobie. Ale chcemy zaproponować system emerytury obywatelskiej, czyli finansowanej z podatków innych niż te, które obciążają pracę. Oczywiście nie ma dobrych podatków, wszystkie są złe, ale najgorsze są te, które obciążają pracę. Jeżeli coś opodatkujemy, to mamy tego mniej. Jeśli opodatkujemy pracę, to mamy mniej pracy, jeśli opodatkujemy konsumpcję, to mamy mniej konsumpcji, jeśli opodatkujemy przedsiębiorczość i kapitał, to mamy mniej przedsiębiorczości i kapitału.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej