Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Szybki kontakt

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Witamy w drugiej części poradnika, który ma przybliżyć internet tym, którzy jeszcze się z nim nie spotkali, i pokazać, jak korzystać z niego za pomocą tabletu

Komunikacja międzyludzka to podstawa naszej cywilizacji. Gdybyśmy się ze sobą nie kontaktowali, nie mogli rozmawiać, wymieniać myślami, być może nigdy nie zeszlibyśmy z drzewa. Bo i po co? Na szczęście Stwórca obdarzył nas potrzebą poznawania świata i wymiany myśli z innymi ludźmi. Co istotne, wymiana ta nigdy nie miała takiego natężenia jak dziś. Od kiedy pocztylionów pędzących konnymi powozami zastąpił telegraf, telefon, a obecnie internet, możemy się kontaktować z ludźmi bez żadnych ograniczeń. W tym finansowych.

Jeszcze dekadę temu nie do pomyślenia było, żeby spędzać całe dnia na konwersacjach z ludźmi z innych miast czy kontynentów. Prymitywna z dzisiejszego punktu widzenia sieć telefoniczna w połączeniu z wysokimi opłatami skutecznie temu przeciwdziałała.

Dziś trudno mówić o rewolucji. Wideorozmowy znane dotychczas jedynie z filmów fantastycznych stały się codziennością, telefony komórkowe już dawno przestały wzbudzać sensację na ulicach, a każdy z nas może do woli konwersować z całym światem.

Nic więc dziwnego, że internet stał się sposobem na komunikację pomiędzy rozrzuconymi po Polsce rodzinami czy jedyną tanią formą kontaktu z krajem dla rozsianych po Europie i świecie polskich emigrantów.

Komunikatory internetowe, których obecnie używa się na całym świecie, przeszły długą drogę ewolucji. Jeszcze 15 lat temu pozwalały jedynie na wymienianie na żywo wiadomości z wykorzystaniem klawiatury komputera. Nikt nie myślał wtedy o kamerach czy połączeniach głosowych. Sprzęt do tego potrzebny dopiero raczkował, a sieć internetowa nie pozwalała na wysyłanie dużych ilości danych. Zresztą sam dostęp do internetu był horrendalnie drogi i do dziś wielu wspomina rachunki telefoniczne, które mogły zrujnować niejednego rodzica, jeśli w porę się nie zorientował, że jego pociecha odkryła strony WWW. Z czasem internet przyspieszył, sprzęt stał się tańszy, podobnie jak i same połączenia. Dziś wszyscy praktycznie korzystamy z łącz szerokopasmowych, których jeszcze dekadę temu używały jedynie duże instytucje, a dwie dekady temu wojsko.

Jedno się nie zmieniło. Ludzie pragną mieć ze sobą kontakt. Poniżej znajdą Państwo dwa najprostsze sposoby na realizację tych pragnień.

Internetowy telefon

Jak już wspomnieliśmy, tablet pozwala na rozmowy analogiczne z telefonicznymi. Mało tego – gdy sprzęt obu rozmówców wyposażony jest w kamery, można przeprowadzać wideorozmowy, niedostępne w wypadku tradycyjnych telefonów. Zanim jednak zaczniemy konwersować ze znajomymi, musimy pobrać odpowiedni program z internetu i zainstalować go na naszym tablecie. Naszą propozycją jest Skype, najstarszy i prawdopodobnie najlepszy na rynku komunikator audio-wideo. Jest darmowy, więc nie obciąży naszego budżetu.

1. Uruchamiamy tablet i dotykamy ikony

2. Dotykamy

Za pomocą klawiatury dotykowej wpisujemy słowo „skype" i ponownie dotykamy

3. Wyświetla się lista aplikacji. Dotykamy ikony  a następnie napisu „Zainstaluj".

4. W kolejnym oknie wyświetlają się informacje o funkcjach programu, które zainstalują się wraz z nim. Dotykamy napisu „Akceptuj".

5. Program zostanie automatycznie pobrany i zainstalowany na naszym tablecie. Kiedy tak się stanie, wciskamy ikonę znajdującą się na pulpicie naszego urządzenia.

6. Wyświetla się okno informujące nas, w jaki sposób możemy przenieść ikonę programu z listy aplikacji na pulpit tabletu. Dotykamy przycisku „OK".

7. Odnajdujemy ikonę uruchamiając tym samym program Skype.

8. Dotykamy polecenia „Utwórz konto Skype", a potem przycisku „Akceptuję".

9. Wyświetla się okno, w którym podajemy nasze imię, nazwisko, hasło, jakim chcemy zabezpieczyć konto Skype, oraz adres e-mail, który stworzyliśmy w poprzednim odcinku naszego poradnika. Kończymy tę operację, dotykając przycisku „Zarejestruj się". Znajduje się on w prawym górnym rogu ekranu. Jeśli wybrana przez nas nazwa użytkownika jest już przez kogoś zarezerwowana, wyświetli się lista alternatywnych nazw. Wybieramy najbardziej nam odpowiadającą za pomocą dotknięcia palcem i ponownie dotykamy przycisku „Zarejestruj się".

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy