Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

PiS bierze Elbląg

Marcin Palade

O niedawnych wyborach uzupełniających w Rybniku czy Żaganiu nikt już nie pamięta. Za niespełna dwa tygodnie do urn pójdą mieszkańcy ponadstutysięcznego Elbląga.

Większość partii sejmowych wybory w tym mieście traktuje bardzo poważnie. Do Elbląga zawitał już Leszek Miller. Byli Janusz Palikot, Zbigniew Ziobro, Janusz Piechociński i Paweł Kowal. Mniej aktywne są dwa największe ugrupowania. Jak dotąd pasywnie zachowuje się warszawska centrala PiS. Podobnie jak Platforma, chociaż ta ostatnia ma powody, by się zbytnio nie uaktywniać w Elblągu. W kwietniowym referendum skutecznie odwołani zostali prezydent z PO oraz rada miejska, w której prym wiodła partia Donalda Tuska. Porażka dla premiera i jego otoczenia była bardzo dotkliwa, bo Elbląg uchodził za jeden z północnych bastionów Platformy. W ostatnich wyborach do Sejmu otrzymała tu aż 48 proc. głosów. Ale to już przeszłość.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają preferencje wyborcze elblążan trzy tygodnie przed głosowaniem. Na czele rankingu prezydenckiego znajduje się Jerzy Wilk z PiS (22 proc.). O drugie miejsce, premiowane przejściem do drugiej tury, rywalizują kandydat SLD Janusz Nowak i Elżbieta Gelert z PO. Na starcie kampanii każde z nich może liczyć na 15 proc. głosów. Dalej z mniejszymi szansami na sukces są: związany niegdyś z Samoobroną, a potem z Ruchem Palikota Lech Kraśniański, liderujący komitetowi Wolny Elbląg (10 proc.), oraz Ewa Białkowska, kandydatka partii Janusza Palikota (8 proc.). Witold Wróblewski, związany z PSL, nie zdecydował się na eksponowanie barw partyjnych (7 proc.). Outsiderami walki o prezydenturę Elbląga pozostają: Edward Pukin z koalicji KNP, PJN i SD oraz Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski (obaj po 3 proc.).

W wyborach do rady miejskiej prowadzi PiS (21 proc.). Na drugim miejscu jest SLD (15 proc.). Osłabiona Platforma może liczyć tylko na 11 proc. Tuż za nią z szansą na reprezentację w radzie są jeszcze: Wolny Elbląg (10 proc.), Ruch Palikota (8 proc.) i komitet Witolda Wróblewskiego (5 proc.). Na poziomie 3 proc. znajdują się notowania Solidarnej Polski i lokalnych niepartyjnych ofert (Partia Elblążan oraz Elbląg to My). Stawkę zamykają z 2 proc. wskazań: Elbląski Komitet Obywatelski oraz Naszą Partią Jest Elbląg. Prawie co piąty mieszkaniec Elbląga (17 proc.) deklarujący udział w przedterminowych wyborach wciąż nie wie, na kogo będzie głosować.

Przy braku wyraźnego lidera w rankingu prezydenckim i w wyborach do rady miasta oznacza to, że teoretycznie wszystko może się jeszcze wydarzyć. Dobry wynik Wilka i PiS byłby potwierdzeniem zdobywania punktów na terenie mało przyjaznym prawicy (Ziemie Odzyskane). Wejście do drugiej tury Gelert z PO uratowałoby nieco poobijaną twarz tej partii zarówno w regionach, jak i w skali ogólnopolskiej. A korzystny wynik SLD w pojedynku elbląskim dawałby tej partii przepustkę do rysującej się w bardziej różowych kolorach przyszłości.

Być może niedawna deklaracja Donalda Tuska o odkryciu u siebie pociągu ku socjaldemokracji pojawiła się nieprzypadkowo przed elbląskimi wyborami. Jeśli w drugiej turze prezydenckiej w tym mieście obok kandydata PiS znajdzie się przedstawiciel PO lub SLD, suma obu elektoratów może spowodować powrót minorowych nastrojów w partii Jarosława Kaczyńskiego. A elbląskie amory „starego" (Leszek Miller) i „nowego" (Donald Tusk) socjaldemokraty mogą dać początek drodze, na końcu której ich skonsumowany związek będzie po 2015 r. obejmował Polskę od Bałtyku po Tatry.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej