Najnowsza interwencja Uważam Rze

Wspomnienia pielgrzyma

Szanowna Redakcjo. Chciałbym się odnieść do artykułu pana redaktora Tomasza Krzyżaka: „Przedwojenna lekcja patriotyzmu".

W artykule autor opisuje między innymi sprowadzenie w 1938 r. zwłok św. Andrzeja Boboli jako wielkiej demonstracji patriotycznej tuż przed II wojną światową. Na pielgrzymce do Rzymu w czerwcu 1938 r. po św. Andrzeja pojechałem z bratem Andrzejem, pod opieką mojej matki Katarzyny i siostry ojca – Teresy. Jestem przekonany, że z bratem jesteśmy obecnie jedynymi żyjącymi, którzy brali udział w tej pielgrzymce. Miałem wtedy dziewięć lat. Chciałem zwrócić uwagę na cztery sprawy, które trudno było poruszyć w artykule, a są związane z jego tematem:

I Ojciec Święty Pius XI – Achilles Ratti, był związany ze sprawą Polską przez to, że w latach 1919–1920 był w Polsce nuncjuszem apostolskim i w czasie Bitwy Warszawskiej w 1920 r. nie opuścił Warszawy. W czasie swojego pontyfikatu sprowadził do Castel Gandolfo kopię obrazu Matki Boskiej z Jasnej Góry w Częstochowie.

II Sądzę, że dużą rolę w organizowaniu kanonizacji i uroczystości związanych z przewiezieniem trumny ze św. Andrzejem z Rzymu do Polski odegrał ojciec Włodzimierz Ledóchowski, który był od 1915 r. generałem zakonu jezuitów. Zostałem mu przedstawiony wraz z bratem na dworcu w Rzymie.

III W czasie pobytu w Rzymie nasza pielgrzymka była przyjęta na dużej uroczystości w polskiej ambasadzie. Przewodniczył jej ambasador gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, w pełnej gali. Byliśmy z bratem osobiście przedstawieni.

IV W powrotnej drodze z Rzymu do Warszawy pielgrzymka z trumną Świętego jechała pociągiem przez Lublanę, Budapeszt i Bratysławę. Dlaczego okrężną drogą? W czasie pielgrzymki powiedziano nam, że powodem tego jest, że polska rodzina Bobolów pochodzi z Węgier. I rzeczywiście, w Budapeszcie na dworcu na pociąg ze Świętym

Andrzejem oczekiwała wydzielona grupa kilkudziesięciu Węgrów – rodzina Bobolów.

Z poważaniem, Stanisław Wielowiejski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO