Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zbrodniarz z SS złapany w USA

Dowódca dywizji SS Galicja Michael Karkoc, oskarżony o wydawanie rozkazów i czynny udział w zbrodniach wojennych, został zatrzymany. Od 1949 r. ukrywał się w stanie Minnesota w USA.

Choć jego nazwisko widniało na czarnej liście osób z zakazem wstępu do Stanów Zjednoczonych, udało mu się okłamać urzędników imigracyjnych i wjechać do kraju.

94-letni dziś Michael Karkoc został zatrzymany w swoim domu w stanie Minnesota, w dzielnicy z przewagą ludności ukraińskiej. Mimo zaawansowanego wieku drzwi otworzył policji jeszcze o własnych siłach. Karkoc jest oskarżony o m.in. o wydanie rozkazu podpalenia polskich wsi pełnych kobiet i dzieci, a także czynny udział w brutalnym tłumieniu powstania warszawskiego. Krótko po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukrywał się przez ponad pół wieku. W 1949 r. zataił przed tamtejszymi urzędnikami imigracyjnymi fakt, że był oficerem i założycielem ukraińskiej dywizji SS Galicja.

Bezpośredni udział Karkoca w zbrodniach wojennych potwierdzają zeznania innych członków SS. Twierdzili oni, że Karkoc nie tylko rozkazał podłożyć ogień w pełnej cywili miejscowości, lecz także dowodził całą akcją. Dokumenty SS wskazują z kolei, że zarówno Karkoc, jak i jego oddział byli zaangażowani w brutalne tłumienie powstania warszawskiego w 1944 r.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wykrył już dziesiątki kłamstw zbrodniarzy wojennych w dokumentach imigracyjnych. Wszystkich podejrzanych hitlerowców USA deportuje. Dowody świadczące przeciw Karkocowi skłoniły władze niemieckie do wznowienia przeciw niemu śledztwa. W Niemczech nazista może być oskarżony o zbrodnie wojenne, nawet jeśli jego bezpośredni w nich udział nie może być udowodniony.

Prokuratura w Polsce także może mieć możliwość jego oskarżenia, ponieważ większość zbrodni, o które jest oskarżony, miał popełnić w Polsce. Mało prawdopodobne jest z kolei, że Karkoc zostanie osądzony w rodzinnej Ukrainie, gdzie dowódcy SS są obecnie postrzegani nawet jako bohaterowie narodowi, którzy walczyli dla kraju ze Związkiem Radzieckim.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?