Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

LPG coraz droższy

Edyta Żyła

Czy przyjdzie nam więcej płacić za gaz płynny? Jak przekonują eksperci, stanie się tak z powodu planowanego przez rząd zwiększenia wymaganych zapasów LPG, gromadzonych na wypadek zaprzestania dostaw surowca.

Obecnie ilość gazu umożliwia nam przetrwanie 30 dni. Rząd chce wydłużyć ten okres trzykrotnie – do 90 dni. Czy to konieczne? Tak uważa Ministerstwo Gospodarki, które opracowało projekt przepisów w tej sprawie. Dokument został przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Przeciwko planowanym rozwiązaniom zaprotestowała Polska Organizacja Gazu Płynnego, która wyliczyła, że planowane zmiany obciążą branżę dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść nawet 320 mln zł rocznie. Dodatkowe koszty wymuszą zaś wzrost cen LPG, co uderzy w klientów.

Zdaniem POGP Polska nie potrzebuje aż tak dużych rezerw LPG, bo na świecie bardziej prawdopodobna jest nadpodaż tego surowca niż jego brak. Przeciwnicy nowych przepisów podkreślają ponadto, że zapasów w takich ilościach nie gromadzi się w innych państwach – w wielu krajach nie ma ich w ogóle, a tam, gdzie są, nie rezerwuje się ich na więcej niż 30 dni. „Projekt ustawy według Ministerstwa Gospodarki to wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie dla krajowej branży LPG i wyjątkowo restrykcyjne podejście do tego ekologicznego produktu w skali europejskiej" – uważają członkowie POGP i apelują do rządu i parlamentu o nieprzyjmowanie proponowanych przepisów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu