Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Referendum nie będzie

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Wywiad z Marzeną Okłą-Drewnowicz, posłanką PO

To bardzo karkołomna teoria.

Karkołomne są żądania organizatorów akcji „Ratuj maluchy", którzy oczekują pozostawienia dzieci w przedszkolach i niezamykania pustych szkół. Ale walka o głosy nauczycieli już mi się taką nie zdaje. To przecież wasz żelazny elektorat.

Nie myślę w takich kategoriach. Gdybyśmy patrzyli na słupki poparcia, to rzeczywiście podejmowalibyśmy populistyczne decyzje i tak trwali do momentu, kiedy zaczniemy się oddalać od innych krajów Europy. Obniżenie wieku szkolnego idzie z duchem czasu i jest wielkim wyzwaniem. Musimy sprostać europejskim standardom.

Państwa, które wprowadzały u siebie te standardy, padają jak muchy. Hiszpania, Portugalia, Grecja...

Ale proszę zwrócić uwagę, że Niemcy nie padają, a tworzą najmocniejsze standardy. W Niemczech wiek szkolny wynosi sześć lat. Musimy się otworzyć na argumenty, a nie ulegać straszeniu.

... przyjęły z góry narzucone niemieckie standardy i płoną.

Obniżenie wieku szkolnego wynika z tego, że świat się zmienia, że dzieci coraz szybciej się rozwijają. Dlatego system edukacji musi być do nich dostosowany. I podstawa programowa, jak już wspomniałam, została obniżona już kilka lat temu. Dziwne, że pani Elbanowska tego nie dostrzega. Dzisiaj, kiedy zostawiamy sześciolatka w zerówce czy siedmiolatka w szkole, powodujemy, że tak naprawdę dziecko się cofa. A na pewno nie rozwija się w pełni swoich możliwości. Jestem przekonana, że to dobra decyzja.

Wracam do mojego pytania: dlaczego nie chcecie skonfrontować decyzji wąskiego grona polityków z szeroką opinią społeczeństwa? Dlaczego odrzucacie głosy swoich wyborców?

Nasza reforma jest ponadczasowa i niezbędna. Zyskają na tym nasze dzieci. Nie zgadzam się z panem, że nie wsłuchujemy się w głos społeczeństwa. Od powstania Platformy wsłuchujemy się i szukamy rozwiązań skutecznych i kompromisowych.

Jasne. Blokując temat referendum. Jesteście Platformą Obywatelską. Dlaczego nie używacie obywatelskich narzędzi kontroli władzy? Dlaczego uciekacie od kontrolowania was przez wyborców?

Niestety, w referendach jest niska frekwencja i mogą zapadać nieodpowiedzialne decyzje. Demokracja polega na tym, że władzę wybiera się w wyborach, a wybrani politycy powinni podejmować odpowiedzialne decyzje.

Jeśli za dwa lata przegracie wybory, co jest coraz bardziej prawdopodobne, następna ekipa, jakakolwiek będzie, tę reformę zniesie jednym podpisem. W związku z tym cała ta ciężka praca pani, pani kolegów i koleżanek, mająca „zmodernizować" kraj, pójdzie do pieca. Jest takie ryzyko czy nie?

Trudne decyzje mają to do siebie, że zawsze towarzyszy im ryzyko. Inaczej byłyby łatwymi decyzjami. Możemy podejmować populistyczne i łatwe decyzje, tylko pytanie, czy my tego chcemy. Czy to będzie władza odpowiedzialna?

Przyjmijmy, że ma  pani rację. I tak pozostaje wtedy złe przygotowanie tematu, zła jego sprzedaż i starsze panie wyglądające jak belferki ze „Ściany" Pink Floyd jako główne twarze tej reformy.

To, co jest najważniejsze, jest w środku i tego nie widać. Nad tym ubolewam. To, co jest w środku, jest dla dobra naszych dzieci i społeczeństwa. Ubolewam nad tym, że nie widać fundamentu i celu. Widzimy tylko to, co jest na górze. Przy tej medialnej wrzawie wytworzonej przy dużym udziale pani Elbanowskiej szkoda mi rodziców, którzy muszą dzisiaj podjąć decyzję. Zdaję sobie sprawę z tego, jakimi uczuciami są targani. W tym działaniu widzę politykę.

Widzimy też nieprzygotowane do reformy szkoły.

To znów propaganda. W raporcie NIK z mojego województwa uchybienia dotyczą błahostek, np. niezasłoniętego kaloryfera na sali gimnastycznej. To trzeba zgłaszać i eliminować.

Chwila. De facto z tego, co pani mówi, wynika, że nic się nie zmienia oprócz tego, iż dzieciaki zamiast w przedszkolach będą się uczyć tego samego w szkołach. Tak?

Jeśli chodzi o podstawę programową, to jest to moim zdaniem przeniesienie kompetencji. Natomiast...

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy