Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Aplikacja eLotek pozwala na obstawianie zakladow Lotto, Mini Lotto i Multi Multi

Zarobić na marzeniach

Marta Mardosz

Zaczynali od projektowania stron internetowych. Dziś tworzą aplikacje dla największych firm i serwisów internetowych w Polsce

Podbój rodzimego rynku

Mieli świadomość, że w 2010 r. w Polsce firm tworzących aplikacje mobilne było niewiele. Pojawiły się pierwsze zlecenia, zaczęły się do nich zgłaszać agencje obsługujące dużych klientów, które same w tamtych czasach nie miały działów mobilnych i szukały podwykonawców.

Dopiero później zaczęła im wyrastać konkurencja. Coraz więcej przedsiębiorców chciało robić własne aplikacje i powtórzyć sukces Angry Birds czy Bejeweled. Inni byli podwykonawcami i przyjmowali tylko zlecenia zewnętrzne. Ale także w ich wypadku prędzej czy później pojawiłaby się pokusa tworzenia własnych aplikacji. W każdym segmencie rynku mobilnego zaczęły powstawać firmy, więc FutureMind musiało zacząć szybko oferować swoje produkty. Konkurenci wyrastali jak grzyby po deszczu, ale nie wszystkim udało się przetrwać. Kiedy inni zaczynali i mogli przygotować jedną aplikację, FutureMind było już na etapie robienia trzech w tym samym czasie.

Sporo firm w Polsce agresywnie deklaruje, że są zainteresowane wyłącznie zleceniami z Zachodu. Tymczasem na polskim rynku jest miejsce dla trzech lub czterech dużych firm i kilkunastu mniejszych studiów. Właściciele FutureMind wyszli z prostego założenia, że jeżeli pieniądze są w Polsce, a oni są dość mocno osadzeni w branży i mają w miarę silną pozycję, to nie będą się rozmieniać na drobne i skupią się na krajowym rynku.

Przy tworzeniu aplikacji mobilnych kluczowy jest czas, bo pomysły nie trzymają się jednej osoby i czasami różni ludzie w tym samym czasie wpadają na ten sam pomysł. – Mieliśmy tak z kilkoma aplikacjami. Były stworzone na papierze i nigdy nie zostały wdrożone, a po jakimś czasie okazało się, że ktoś zrobił coś bliźniaczo podobnego – mówi Woźniak.

Biznes aplikacji mobilnych jest dochodowy. Na rynku jest wiele firm kilkuosobowych. Takie, które – jak FutureMind – zatrudniają prawie 30 osób, to rzadkość. Firma rozwija struktury w Warszawie, Tychach, a niedługo będzie zmieniać biuro w stolicy, bo przestaje się w nim mieścić. Biurem w Tychach zarządza Paweł Josiek, inżynier informatyk ze specjalizacją projektowanie graficzne. Trafił do firmy jako podwykonawca jednego z pierwszych projektów FutureMind, a następnie został jednym z wiceprezesów.

Siła w ludziach

Dzisiaj właściciele FutureMind mogliby prowadzić dwa odrębne biznesy – rentowny biznes mobilny oparty na własnych projektach i drugi, oparty na zleceniach. – Nasze aplikacje zarabiają tyle, że mogą się samodzielnie utrzymywać i zapewniać reinwestowanie. Chciałbym też stworzyć firmę, która zajęłaby się promocją aplikacji, bo nasza praca powinna się skończyć z chwilą znalezienia się aplikacji w sklepie, a często musimy nadłożyć sił, by ją wypromować. Robimy to, póki taka firma nie powstanie, ale prędzej czy później powołamy ją do życia – kwituje Tomek Woźniak.

Zarobione pieniądze inwestują w dalszy rozwój firmy, jej infrastrukturę, a przede wszystkim w rozwój pracowników. Chcą, by ich ludzie nie mieli sobie równych w Polsce. – Pobieramy symboliczne wynagrodzenia, a resztę inwestujemy we własne projekty wewnątrz FutureMind – mówi Koperski. Pytani, czy sukces ich zmienił, mówią, że nie, bo robią to, co zawsze chcieli i co sprawia im satysfakcję. – Ja mam wrażenie, że to cały czas jest początek czegoś większego i jeszcze długa droga przed nami – podsumowuje Tomek Koperski.

Aplikacje użytkowe futuremind

Elotek – prosty sposób na grę w Lotto, Mini Lotto i Multi Multi. Za pośrednictwem serwisu eLotek. pl można zlecić dyspozycję zakupu kuponów w kolekturze, sprawdzić wyniki losowań, a pieniądze z wygranej otrzymać na wirtualny portfel. Aplikacja pozwala zarządzać kontem gracza, dysponować środkami z wygranej już w ciągu godziny od ogłoszenia wyników i otrzymywać powiadomienia o wysokich kumulacjach.

Kalkulator wynagrodzeń – pozwala w łatwy sposób skalkulować składniki wynagrodzenia brutto – składkę ZUS oraz podatki należne przy trzech typach umów: o pracę, o dzieło i przy umowie-zleceniu. Koszt zatrudnienia liczony jest zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Kalkulator oferuje dostęp do aktualnych informacji dotyczących kadr i płac w module aktualności oraz daje możliwość przeglądania kodeksu pracy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy