Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Topniejący kapitał

Piotr Wojda

Lokowanie pieniędzy w bankach coraz częściej gwarantuje dziś tylko i wyłącznie straty

Złota skarbonka

Nasuwa się oczywiście pytanie, w jaki sposób złoto czy nieruchomości mogą chronić nasz kapitał przed inflacją. W przypadku nieruchomości mechanizm polega na tym, że ich wartość długoterminowo zwykle lekko wyprzedza ogólny wzrost cen w gospodarce. Choć oczywiście zdarzały się takie sytuacje jak na początku kryzysu w USA, gdzie nieruchomości były potraktowane jako jedna z baniek, co z kolei spowodowało załamanie tego rynku. W tej sytuacji ujawniła się jeszcze inna słabość tego rynku. Nieruchomości nie mają szczególnie dużej płynności. Sprzedaż bywa sporym problemem i często trudno wyczuć odpowiedni moment na wyjście z inwestycji. W przypadku złota mechanizm ochrony przed inflacją polega nie tyle na stałym wzroście cen (co akurat było obserwowane w ostatniej dekadzie), ile na ogólnym trzymaniu wartości. Kruszec nazywany królewskim jest znany od tysiącleci. Złoto pełniło funkcję pieniądza lub punktu odniesienia dla walut. Dziś, w czasach pieniądza wirtualnego, nie ma już takiej pozycji w świecie finansów, lecz nadal doskonale przechowuje wartość. To wszystko sprawia, że złoto wciąż ma szansę w wielkim stylu powrócić jako pieniądz, w formie nowej wersji standardu złota.

W czasie kryzysu, spadającego zaufania do banków i pieniądza papierowego zabezpieczenie w kruszcu wydaje się naturalnym krokiem. W wypadku bankructwa państwa czy wybuchu konfliktu waluty mogą się stać jedynie zapisami komputerowymi lub kawałkiem papieru. Wtedy nasz kapitał przed stopnieniem ochronią jedynie tradycyjne formy pieniądza, takie jak złoto.

Autor jest wiceprezesem Mennicy Wrocławskiej, współorganizatora akcji „Oddajcie nasze złoto"

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy