Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Borys Szyc w roli Harry?ego Hole?a w ?Karaluchach? Jo Nesbo/, superprodukcji przygotowanej przez Audioteka.pl

Książki do słuchania

Agnieszka Niemojewska

Jesteś zapracowanym przedsiębiorcą, który nie znajduje czasu na czytanie, ale lubisz kryminały, fantasy, SF? Audiobooki są dla ciebie!

Warto wiedzieć, że w formie mp3 dostępny jest również przebój wydawniczy Soni Dragi, czyli „Pięćdziesiąt twarzy Greya" E.L. James (czyta Joanna Koroniewska).

– Sprzedaż pierwszego tomu przygód Greya to na razie ponad 6 tysięcy egzemplarzy, nie jest więc to wynik porównywalny ze sprzedażą papierowej edycji. Można ją porównać do wyników wesji e-book –  podkreśla Agnieszka Jedlińska z Sonia Draga. Mimo to wydawnictwo zamierza nadal przygotowywać najciekawsze książki również w formie audiobooków: – W ofercie mamy około 40 tytułów, a ich liczba systematycznie się powiększa – dodaje Jedlińska.

Z kolei Znak postawił ostatnio na audiobooki dla dzieci i młodzieży. Już 20 czerwca premierę będą miały trzy arcyciekawe tytuły: „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło" Andrzeja Maleszki (czyta Marcin Dorociński) oraz „Nowe przygody Bolka i Lolka" i „Najnowsze przygody Mikołajka" w interpretacji Jerzego Stuhra! Biorąc pod uwagę fakt, że młodzi niechętnie sięgają po wydania papierowe, to coraz bogatsza oferta audiobooków właśnie dla nich może tylko cieszyć (sama ubolewam nad niechęcią moich dzieci do czytania, rozwiązanie narastającego problemu widzę więc w audiobookach).

Wśród najlepiej sprzedających się książek do słuchania znajdziemy m.in. „Grę o tron" George'a R.R. Martina (Zysk i S-ka) czy „Narrenturn" Andrzeja Sapkowskiego. Tytuły, które właśnie wymieniłam, należą do szczególnej grupy audiobooków – czytanych przez ogromny zespół aktorów, specjalnie udźwiękowionych. Pozornie przypominają słuchowiska radiowe. Ale ich przygotowanie to niebagatelne, czasochłonne i drogie przedsięwzięcie.

Audiobookowe superprodukcje

W ubiegłotygodniowym „Uważam Rze" recenzowałam audiobookowe wydanie „Niezwyciężonego" Stanisława Lema (Audioteka. pl). Uczciwie przyznałam, że taka forma czytanej powieści science fiction do mnie nie przemawia. Ale na pewno wśród młodych odbiorców znajdzie wielu entuzjastów – zwłaszcza że podkład muzyczny przygotował zespół Ścianka.

Żeby jednak wydać taką superprodukcję, trzeba liczyć się z kosztami nawet do pół miliona złotych (głosy podkłada ponad 100 aktorów). Warto jednak zainwestować, ponieważ takie wydawnictwa osiągają dziesiątki tysięcy pobrań rocznie!

Wśród nowości w ofercie audiobooków jest powieść sensacyjna „Karaluchy" Jo Nesbo/. Na stronie audioteka.pl czytamy: „Przy udziale gwiazdorskiej obsady pod okiem reżysera Krzysztofa Czeczota powstał Teatr Wyobraźni, do którego zapraszają Audioteka.pl i Wydawnictwo Dolnośląskie. Projekt powstał w całości na bazie autentycznych dźwięków pozyskanych podczas nagrań w miejscu wydarzeń książki, czyli w egzotycznym Bangkoku". Jednym słowem dźwiękowcy chodzili po ulicach Bangkoku i nagrywali napotkane tam odgłosy (goście w kawiarnianych ogródkach, handlarze, uliczni muzycy).

Do tej superprodukcji zaproszono plejadę aktorskich gwiazd. Swoich głosów użyczyli m.in.: Borys Szyc (w roli głównego bohatera, Harry'ego Hole'a, norweskiego policjanta o nieprzeciętnej charyzmie), Iza Kuna (jako Liz Crumley, temperamentna szefowa oddziału policji w Bangkoku), Danuta Stenka (Hilde Molens – żona ambasadora, młoda wdowa skrywająca mroczną tajemnicę) czy też Bogusław Linda (Ivar Loken – były komandos, do Tajlandii oficjalnie wysłany do ochrony pracowników ambasady). W roli narratora wystąpił Mariusz Bonaszewski. Całości dopełnia muzyka skomponowana przez Wojciecha Mazolewskiego (to on odpowiadał za kompozycje do audiobooka „Blade Runner. Łowca androidów").

O tym, jak bardzo tego typu przedsięwzięcia kierowane są do młodych, świadczy choćby sposób promocji tytułu. Wszyscy użytkownicy smartfonów Nokia Lumia z aktywną kartą SIM w mobilnej sieci Orange za pomocą aplikacji Audioteka przeznaczonej dla klientów Orange będą mogli pobrać go na swoje urządzenia mobilne za darmo – bez dodatkowych opłat za transfer danych w sieci Orange (promocja trwa od 22 maja do 28 czerwca).

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez