Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tak zwana zielona energia to najdrozszy prad na swiecie, uzyskiwany w sposob najbardziej nieefektywny

Na co idzie nasze 100 mln

Tomasz Teluk

Wkrótce Warszawa będzie gościć superdrogi szczyt klimatyczny ONZ. Politycy będą straszyć globalnym ociepleniem, które okazało się fikcją

Polska odgrywa również znaczącą rolę w blokowaniu niekorzystnych rozwiązań. Nasza energetyka, uzależniona w ponad 90 proc. od spalania węgla kamiennego, musi mieć rezerwę wielkiej liczby pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, tak aby transformacja w stronę gospodarki niskoemisyjnej przebiegła bez większych perturbacji. Dzięki w miarę korzystnym zapisom wynikającym z uzgodnień protokołu z Kioto mieliśmy w zapasie pozwolenia na emisję ok. 0,5 mld ton CO2, na których dodatkowo zarabialiśmy dzięki ich sprzedaży za przeszło 190 mln euro takim krajom jak Japonia, Irlandia czy Hiszpania.

Krajom o największej sile politycznej w UE – Niemcom, które zajmują wiodącą pozycję w produkcji technologii niskoemisyjnych (farm wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych), oraz Francji, europejskiemu liderowi technologii jądrowych – zależy na tym, aby wymusić na innych państwach działania dostosowawcze. Jednak sen z powiek spędza im niska cena pozwoleń emisyjnych na międzynarodowych rynkach, więc za wszelką cenę dążą do zmniejszenia ich podaży. Niska cena pozwoleń na emisję i duża ich podaż rynkowa nie zachęcają do inwestycji w nowe technologie. Innymi słowy – taniej jest produkować energię po staremu, tym bardziej że tzw. zielone technologie to najdroższy prąd na świecie, uzyskiwany w sposób najbardziej nieefektywny.

Nie ma ocieplenia

Dlatego rodzimi negocjatorzy nie tylko nie mogą pozwolić na ani jedno ustępstwo, ale powinni dążyć do rewizji europejskiej polityki klimatycznej, przede wszystkim pytając o naukowe podstawy alarmistycznych komunikatów o zmianach klimatu.

Najbardziej niewygodny jest fakt, że od 20 lat temperatury na ziemi wcale nie wzrastają. Sprawa wyszła na jaw, gdy kilka lat temu ujawniono poufną korespondencję czołowych naukowców ostrzegających przed drastycznymi zmianami klimatu, którzy ubolewali, że właściwie nie ma empirycznych danych potwierdzających ich śmiałe tezy o ocieplaniu się klimatu w wyniku działalności człowieka.

„Brak ocieplenia od ponad dekady i znacznie mniejsze wzrosty od oczekiwanych przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu w ciągu ostatnich 22 lat sugerują, że stosowane modele komputerowe znacznie przejaskrawiły, jak bardzo ocieplenie może być powodowane przez dwutlenek węgla" – czytamy w „The Wall Street Journal" w liście otwartym naukowców, pod którym podpisały się takie profesorskie sławy jak William Hopper, profesor fizyki z Uniwersytetu Princeton, Nir Shaviv, profesor astrofizyki z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, czy Burt Rutan, projektant pojazdów kosmicznych Voyager i SpaceShipOne.

Modele komputerowe, na których opierano alarmistyczne prognozy, przewidujące nawet kilkustopniowe wzrosty temperatur w ciągu najbliższych dekad, są największą porażką propagandy globalnego ocieplenia. Z kilkudziesięciu prognoz za setki milionów dolarów nie sprawdziła się żadna, a realne zmiany temperatur są tak znikome, że nie mogą być przyczynkiem do naukowej dyskusji.

Kolejną bzdurą lansowaną przez media głównego nurtu i łaknących sławy polityków jest przedstawianie dwutlenku węgla jako największej trucizny we wszechświecie. „Faktycznie CO2 nie jest trujący. To bezbarwny i bezwonny gaz, wdychany w dużych ilościach przez każdego z nas jako kluczowy składnik życia w biosferze" – przypominają naukowcy.

Okazuje się także, na co zwraca uwagę jeden z ostatnich raportów NASA, że to właśnie dwutlenkowi węgla zawdzięczamy to, iż globalne temperatury nie wzrastają, bo gaz zgromadzony w niższych warstwach atmosfery chroni nas przed promieniami słonecznymi – odbija nawet 95 proc. z nich. To nie pierwsze i zapewne nie ostatnie opracowanie, które kompromituje europejską politykę klimatyczną. Chyba dla wszystkich oprócz garstki fanatyków jest już ewidentne, że nie ma ona podstaw naukowych. Jak można walczyć z globalnym ociepleniem, skoro ono nie występuje?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?