Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dziękuję prezesowi TVP

Droga Redakcjo, dzięki Telewizji Polskiej miałem niebywałą przyjemność obejrzeć miniserial „historyczny" produkcji niemieckiej „Nasze matki, nasi ojcowie".

Dla osoby z tzw. młodego pokolenia serial wydał się nad wyraz interesujący. Mogłem poznać inną stronę dzielnych niemieckich żołnierzy, którzy też padli ofiarą systemu. Mordowali na rozkaz i ze łzami w oczach, przeżywając niemalże katusze i psychiczne traumy. Dowiedziałem się także z serialu, że wojna tak naprawdę zaczęła się w 1941 r., gdy Niemcy ruszyli na Rosję. Inwazja w 1939 r. w świetle najnowszych badań niemieckich historyków, którzy na pewno konsultowali treści zawarte w serialu, nie była na tyle istotna, by o tym wspominać. Nie było istotne też, by wspomnieć o tym, skąd wzięły się tzw. obozy śmierci na okupowanych terenach. Dowiedzieliśmy się natomiast, jakie zwierzęce instynkty drzemały w policji ukraińskiej wspierającej dzielnych wojaków z Niemiec. Dowiedzieliśmy się też, że żołnierze AK to w większości przypadków prymitywne istoty, które dla kilku karabinów byłyby w stanie wymordować całą nację. Co więcej, ich postawa wobec Żydów nie była lepsza aniżeli żołnierzy SS, których nie należy kojarzyć w ogóle z Niemcami. Niemcy to wyzwoliciele, chcieli dobrze. Chcieli budować nową wizję świata. Tylko szkoda, że ludność nie do końca rozumiała ich intencje. Musieli zabijać, bo inaczej to ich mogłoby spotkać coś złego. A jak kilkakrotnie usłyszeliśmy w filmie, „wojna zmienia nie do poznania", z idealistów, myślicieli, intelektualistów może stworzyć maszyny do zabijania. Ale te maszyny nie są winne, takie czasy. Dziękuję prezesowi Telewizji Polskiej, że za pieniądze z mojego abonamentu wykupił emisję tego jakże pouczającego serialu. Mam nadzieję, że kolejne produkcje także znajdą swoje miejsce w najlepszym czasie antenowym. A wszystko to w ramach wymiany naszej wiedzy i budowania świadomości historycznej.

Janusz Wyszyński

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy