Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Szybka gotówka pod nadzorem

Szybkie pożyczki znajdą się pod większą kontrolą – firmy funkcjonujące w branży chcą utworzyć nową bazę informacji o ich klientach.

„Pożyczki bez poręczenia, gotówka w 5 minut" – tak reklamują swoje usługi firmy udzielające ekspresowych, krótkoterminowych pożyczek. Nie jest tajemnicą, że pieniądze od nich można uzyskać stosunkowo łatwo – trudniej jednak je później spłacić. Pokusa szybkiego zdobycia gotówki w nieskomplikowany sposób jest na tyle silna, że firmy z tej branży na brak klientów narzekać nie mogą. Według szacunków ekspertów tego rynku w tym roku zostaną zaciągnięte pożyczki za blisko 3 mld zł.

Problemy ze spłatami coraz większej liczby osób spowodowały, że przedsiębiorcy parający się taką działalnością postanowili poddać potencjalnych dłużników dokładniejszej weryfikacji. Dlatego podjęli rozmowy, które mają doprowadzić do utworzenia bazy, pozwalającej na precyzyjną ocenę zdolności kredytowej. W bazie tej znajdą się informacje o istniejących zobowiązaniach poszczególnych osób wobec firm udzielających tzw. chwilówek oraz regularności dokonywanych spłat.

Obecnie funkcjonuje już podobny system – Bank Informacji Kredytowej, ale ten gromadzi głównie dane dotyczące kredytów bankowych. Powstanie nowego narzędzia zapewne zwiększy liczbę odrzucanych wniosków – już dziś ok. 40 proc. podań spotyka się z odmową. Wciąż jednak chwilówki pozostają najprostszą formą pozyskania szybkich pieniędzy. Jak zapowiedziała niedawno Komisja Nadzoru Finansowego, planowana jest regulacja tego rynku, by ograniczyć złe praktyki.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez