Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Lewica smoleńska

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Wywiad z Agatą Czarnacką, redaktor naczelną portalu Lewica24.pl

Takie rzeczy na lewicy?

Tak, na lewicy. Ja w tym momencie tłumaczę Carlosa Castoriadisa...

Mała reklama książki?

Mam taką nadzieję, tak. Podjęto decyzję, żeby tłumaczyć autora sprzed 50 lat, również dlatego, że to naczelny krytyk biurokratyzacji i rosnących wpływów państwa.

Czyli socjalizmu.

Castoriadis dobrze pokazuje, że socjalizm, który panował w krajach Europy Środkowej i Wschodniej czy w Związku Radzieckim, nie ma nic wspólnego z tym projektem świetlanej przyszłości, jaki nam się wydaje możliwy i konieczny w związku z przekształceniem społeczeństwa, emancypacją ludzi, czyli wyzwoleniem z okowów tradycji i konieczności.

Ale po co?

Zaraz panu odpowiem. Z jednej strony ważna jest emancypacja ludzi, a z drugiej – przeformułowanie stosunków własności w taki sposób, żeby głównym motorem życia społecznego przestała być chciwość.

Jest jakiś silniejszy bodziec?

Nie wiem, może braterstwo, solidarność, współczucie, głębokie zaangażowanie we wspólnotę? Mniej więcej podobnie szczegółowy jest projekt komunizmu Marksa...

No tak, Marks to znany wolnościowiec...

Wydaje nam się, że to pozwoli nam pełniej przeżywać własne człowieczeństwo i cieszyć się życiem w sposób do tej pory niespotykany. Tacy właśnie jesteśmy na lewicy: ni to egoistyczni, ni to altruistyczni.

Bajkowi mocno, bym powiedział.

To się nazywa utopia, tak. Nikt się tego nie wypiera, to nie jest dla mnie brzydkie słowo. Gdyby nie ta utopia, to nie chciałoby mi się żyć, ponieważ społeczeństwo w obecnym kształcie niespecjalnie zachęca do tego, żeby w nim funkcjonować. A już w szczególności nie zachęca do tego, żeby się angażować na jego rzecz.

Teraz brzmi pani jak republikanka!

Jest jedna rzecz, która łączy mnie z Bronisławem Wildsteinem. Coś, co on nazywa republikanizmem, ja właściwie też: głębokie poczucie, że zaangażowanie obywatela w swoje państwo, w dobro wspólnoty, ludzkości jest po prostu czymś najfajniejszym, co może się w życiu zdarzyć. Właśnie w tym kontekście rozmontowanie kwestii chciwości jako głównego motoru życia społecznego jest dla mnie kluczowe.

Chciwość wynika z głodu, a głód jest czymś bardzo naturalnym.

Proszę pana, z tego, co widziałam, chciwi są ci, którzy mają najdroższe zegarki.

Bo oni po prostu wiedzą, z jakiej dziury wyszli, więc wiedzą, gdzie będą musieli wrócić.

Tego nie wiem, natomiast wiem, że teraz nie są głodni.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość