Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Santo naprawdę subito!

8 grudnia wszystkie drogi prowadzić będą do Rzymu. Najprawdopodobniej tego właśnie dnia odbędzie się w Watykanie kanonizacja dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

W piątek papież Franciszek wydał oficjalną zgodę na kanonizację. Będzie to najszybszy proces tego typu w w dziejach współczesnego świata. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się konsystorz, czyli zebranie kardynałów, który wyznaczy datę ceremonii. Przypuszcza się, że będzie to jeszcze w tym roku. Wymieniany jest między innymi termin 8 grudnia lub 24 listopada, czyli zamknięcie Roku Wiary.

Papież Franciszek decyzję ogłosił w piątek po porannym spotkaniu z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato, który zreferował mu prace nad procesem kanonizacyjnym obu papieży. Ostatecznie o decyzji w sprawie kanonizacji Karola Wojtyły zadecydowało uznanie cudu uzdrowienia. W przypadku Jana XXIII odstąpiono od stwierdzenia cudu.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził nieoficjalne doniesienia mediów o tym, że do kanonizacji Jana Pawła II wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki.

Według mediów cierpiała ona na ciężkie uszkodzenie mózgu. Wcześniej informowano, że do cudu tego miało dojść wieczorem 1 maja 2011 r., czyli w dniu beatyfikacji papieża Polaka.

Tej wiadomości nie potwierdzono.

Ostatnio znacznie przyspieszono prace nad kanonizacją. Doszło do tego po tym, gdy dokumentację w sprawie cudu przyjęli w głosowaniach lekarze i teolodzy z kongregacji, we wtorek uczyniła to również komisja kardynałów i biskupów. Dobrym znakiem jest też fakt, że dojdzie do tego za pontyfikatu Franciszka – obecny papież bardzo przypomina Jana Pawła II, oboje podobnie podchodzą do osób wierzących, poszukujących i niewierzących.

Cieszy również fakt, że Jan Paweł II będzie kanonizowany w tym samym dniu co Jan XXIII. To on zwołał Sobór Watykański II, w czasie którego, nie patrząc na własne interesy, przedstawił wizję  Kościoła bardziej otwartego na współczesny świat. Jan XXIII, zmarły przed 50 laty, został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 r.

—dem

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy