Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Fiskus odwiedzi nasze domy?

Czy skarbówka zyska uprawnienia do kontrolowania mieszkań i posesji? Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć uprawnienia kontroli skarbowej.

Jeśli propozycje urzędników wejdą w życie, będziemy musieli liczyć się z tym, że nasze domy, ogrody czy garaże odwiedzą pracownicy fiskusa. Będą sprawdzać, czy nie oszukujemy państwowej kasy, realizując obowiązki podatkowe. Do tej pory te uprawnienia były znacznie węższe – urzędnicy mogli zapukać do drzwi domów tylko wtedy, gdy chcieli sprawdzić prawidłowość rozliczania się z ulg mieszkaniowych. Dodatkowo na przeprowadzenie takich czynności musieli uzyskać zgodę osoby, której kontrola dotyczy. Po zmianach przepisów co prawda pozostanie zapis, że zgoda będzie wymagana, ale będzie to raczej pusta regulacja – za odmowę przyjęcia kontrolerów grozić będzie kara finansowa.

Projekt Ministerstwa Finansów krytykują prawnicy oraz eksperci specjalizujący się w tematyce skarbowej. Jak podkreślają, urzędnicy już dziś mają szereg możliwości kontrolowania podatników, nie ma więc uzasadnienia dla poszerzania tych uprawnień.

Zwiększenie uprawnień kontrolerów skarbowych nie jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy najczęściej znajdują się na widelcu organów podatkowych. Znanych jest wiele przypadków wydawania przez urzędników niesłusznych decyzji, które przyczyniały się do upadku dobrze prosperujących firm. Czas pokaże, czy kolejny pomysł ministerstwa kierowanego przez Jacka Rostowskiego problem ten spotęguje.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?