Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zmierzch bogactwa

Aleksander Piński

Dlaczego państwo powinno finansować odbudowę przemysłu

Jak pisze prof. Tyler Cowen z George Mason University w Wirginii w książce „The Great Stagnation" (Wielka stagnacja), problem z internetem polega na tym, że jego największa zaleta – to, że prawie wszystko jest w nim za darmo – jest jednocześnie z punktu widzenia PKB jego największą wadą. Możemy godzinami czytać za darmo teksty, oglądać filmy i słuchać muzyki w internecie i nie będzie to miało żadnego odzwierciedlenia w statystykach dotyczących bogactwa (nie licząc rachunku za prąd i dostęp do sieci). Korzyści z internetu zatem są, tylko że w większości mają charakter subiektywny i niematerialny. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale „przyjemności" nie odłożymy sobie na emeryturę i nie zapłacimy nią rachunków.

Tylko industrializacja

Powyższe rozważania dotyczą USA jako najbardziej rozwiniętego kraju świata, który wyznacza „sufit" rozwoju gospodarczego dla pozostałych. Problem polega na tym, że na skutek polityki prowadzonej w III RP przestaliśmy doganiać bogate kraje i nie maleje dystans, jaki nas od nich dzieli (według analizy OECD z 2012 r. za 50 lat nasz PKB na osobę będzie stanowił nie więcej niż połowę amerykańskiego, tak samo jak obecnie). Pół biedy, gdyby PKB w USA rósł. Jeżeli jednak w Ameryce bogactwo przestanie rosnąć, to samo stanie się w Niemczech i Polsce (Niemcy nie będą do nas przenosić fabryk ze względu na zbyt wysokie płace u siebie, bo u nich płace także przestaną się zwiększać).

Zatrzymamy się w rozwoju na relatywnie niskim poziomie na zawsze. A pamiętajmy, że we wszystkich prognozach dotyczących przyszłych emerytur i stanu zadłużenia państwa zakłada się trwający w nieskończoność wzrost gospodarczy. Bez niego Polsce trudno będzie się wywiązać ze swoich zobowiązań, o ile w ogóle będzie to możliwe. Naszą jedyną szansą jest pójście śladem krajów, które w ostatnich kilkudziesięciu latach dołączyły do czołówki najbogatszych, takich jak Japonia, Korea Południowa czy Finlandia. Radykalna zmiana polityki gospodarczej powinna zakładać przede wszystkim wspieraną przez państwo intensywną industrializację, połączoną z polityką budowy dużych polskich koncernów, docelowo globalnych – na wzór Samsunga czy Nokii. Jeżeli wzrost gospodarczy faktycznie się kończy, trudno nam będzie ten trend odwrócić. Możemy jednak wycisnąć maksimum z istniejącego wzrostu i dołączyć do elity najzamożniejszych krajów globu. To zapewni nam relatywnie komfortowe życie i odsunie widmo bankructwa.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez