Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Pierwszy kongres ?Niepokonanych? w warszawskiej Sali Kongresowej (31 maja 2012 r.)

Seremetowi już dziękujemy

Rafał Kotomski

Członkowie Ruchu Społecznego „Niepokonani 2012” domagają się odwołania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Za to, że nie panuje nad podległą sobie instytucją

Obywatelska krytyka prokuratora generalnego zbiegła się w czasie z niepochlebną opinią, jaką wyraził minister sprawiedliwości Marek Biernacki

Krzysztof Stańko został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Opolu. Wygrał też ostatecznie rozprawę apelacyjną we Wrocławiu. – Ale wszystko trwało prawie dziewięć lat. Zabrali i zniszczyli mi kawał życia. Teraz powoli, krok po kroku, próbuję to dopiero odbudować. I cały czas myślę, jak to możliwe, by nikt za moją krzywdę nie miał ponieść odpowiedzialności. Przecież w biznesie taka sytuacja byłaby niemożliwa. Dlaczego mamy ją tolerować w odniesieniu do urzędników państwowych? – zastanawia się opolski przedsiębiorca.

Odszkodowanie to nie wszystko

Krzysztof Stańko zamierza wytoczyć Skarbowi Państwa sprawę o odszkodowanie za niesłuszny areszt. Ale jego przypadek na tyle zainteresował członków ruchu „Niepokonani 2012", że przyjrzeli się pracy prokuratora Romana Pietrzaka z katowickiej Prokuratury Apelacyjnej. Okazało się, że Stańko jest tylko jedną z 24 osób, które zostały pomówione i niesłusznie aresztowane w sprawach, którymi zajmował się śledczy. W czerwcu ubiegłego roku o pracy prokuratora Pietrzaka wypowiedziała się Prokuratura Generalna. Prokurator Mateusz Martyniuk, jej rzecznik, przyznał jednak, że Andrzej Seremet nie widzi żadnych podstaw, by ukarać dyscyplinarnie katowickiego śledczego czy jego przełożonych. – Dla nas takie podejście oznacza tyle, że pan prokurator znajduje się pod ochroną. Można tylko dramatycznie, za Krzysztofem Stańką, zapytać, ilu ludzi musi jeszcze skrzywdzić, by prokurator Seremet to zauważył – mówi Marcin Kołodziejczyk.

„Niepokonani" wyliczyli dokładnie sprawy, w których prokurator z Katowic polegał na zeznaniach świadków koronnych. W tym „Grubego", który oskarżył hotelarza spod Opola. Do aresztu – jak wyjaśniono później w sądach – niesłusznie trafiali przedsiębiorcy ze Śląska i z Podkarpacia. Znalazł się tam nawet przedwcześnie oskarżony urzędnik skarbowy z Częstochowy. Za kratkami spędził półtora roku. – Mamy wrażenie, że za każdym razem realizowany był podobny schemat oskarżeń. Sprawy, których sygnatury dostarczyliśmy jako załącznik listu do premiera Tuska, budzą naszą grozę. Jak to w ogóle możliwe, że do podobnych zdarzeń dochodzi w demokratycznym państwie? Nasza lista zresztą może się okazać wciąż otwarta. Bo toczy się jeszcze duża rozprawa przed poznańskim Sądem Apelacyjnym, w której oskarżycielem był prokurator Roman Pietrzak – dodaje Marcin Kołodziejczyk.

„Niepokonanym" udało się ustalić jeszcze jeden bulwersujący fakt. Świadek koronny o pseudonimie Gruby w maju 2012 r., tuż przed rozprawą apelacyjną Krzysztofa Stańki, dostał z powrotem swój paszport, wcześniej zatrzymany przez prokuratora Pietrzaka. Z informacji, które dotarły do pokrzywdzonych przedsiębiorców, wynika, że mężczyzna wyjechał do Australii.

Tusk, otwórz oczy!

„Niepokonani" postanowili, że sprawy nie odpuszczą. Tym bardziej że wcześniej z Prokuratury Generalnej dotarły do nich tłumaczenia, których nie przyjmują. – Przecież przypadek Stańki nie jest jednostkowy. Chcemy wiedzieć, czy ktokolwiek monitoruje szkodliwe społecznie działania prokuratora Pietrzaka i się im przygląda – zastanawiają się z oburzeniem. Ich zdaniem premier ma wszelkie dane, by rozpocząć procedurę odwołania Andrzeja Seremeta, bo w Prokuraturze Generalnej źle dobiera się kadry i niewłaściwie monitoruje śledztwa prowadzone w podległych jednostkach. Według przedsiębiorców dobitnie świadczy o tym tolerowanie pomyłek, które popełnił prokuratur Roman Pietrzak z Katowic.

„Obywatelskie rozumienie praw i obowiązków postawionych przed funkcjonariuszami państwowymi jednoznacznie wyklucza takie szkodliwe postawy, które są sprzeczne z literą i duchem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" – napisali „Niepokonani" w liście do Donalda Tuska. Społecznicy liczą, że ich apel nie trafi do kosza. Dokument przekazali również prezydentowi RP, marszałkom Sejmu i Senatu oraz szefom wszystkich klubów parlamentarnych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej