Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Raj podatkowy tuż przy naszej granicy

Łotwa dołączy do grona krajów cieszących się mianem rajów podatkowych – od przyszłego roku wejdzie do strefy euro i przeprowadzi reformę podatkową.

Oznacza to, że firmy zarejestrowane w tym kraju odprowadzać będą rekordowo niskie podatki – już dziś jest to zaledwie 15 proc., podczas gdy w innych krajach stawka ta oscyluje w granicach 20 proc. Jak należy przypuszczać, przeniesie tam swoje siedziby wiele podmiotów zachęconych atrakcyjnymi stawkami danin publicznych. Dziś najczęściej wybierają takie kraje jak Cypr czy Luksemburg, także uważane za raje podatkowe. Na Łotwę najprawdopodobniej trafią głównie firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, choćby ze względu na bliskość geograficzną. Już teraz kraj ten cieszy się zainteresowaniem mieszkańców byłych republik sowieckich oraz przede wszystkim Rosji.

Obniżenie podatków to niejedyne korzyści, jakie będą mogli uzyskać klienci tamtych instytucji finansowych – zostaną także ograniczone koszty sprzedaży akcji oraz transferowania uzyskanych w ten sposób środków do innych krajów. Dzięki takim uregulowaniom Łotwa sprzyjać będzie łatwemu przenoszeniu środków do innych rajów podatkowych. Działania Łotwy odbywają się przy pełnej aprobacie unijnych elit, które nawet nie starają się zablokować zmian. Zapewne nie ułatwi to, a wręcz w dużej mierze utrudni, walki z procederem prania pieniędzy.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO