Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Gospodarka puszczona z dymem

Restrykcje nikotynowe nakładane przez Unię Europejską nie tylko nie wpłyną na zmniejszenie liczby palaczy, ale poważnie zaszkodzą gospodarce – ostrzega Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

Proponowany kształt dyrektywy tytoniowej, polegający na zakazie sprzedaży slimów, mentoli oraz ujednoliceniu opakowań papierosów, może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego może dojść do tego, że ludzie stracą pracę, budżet dochody, a cała produkcja zniknie z rynku unijnego.

Przez zwiększenie powierzchni paczki z ostrzeżeniem przed negatywnymi skutkami palenia do 75 proc. oraz wprowadzenie jednakowych rozmiarów paczek Unia chce ujednolicić opakowania papierosów, zmniejszając w ten sposób ich atrakcyjność. Będzie to jednak miało negatywny wpływ na rynek, bo producentom przestanie zależeć na kupowaniu europejskiego tytoniu o wysokiej jakości. Stracą na tym unijni rolnicy i producenci wyrobów tytoniowych.

Polska należy do krajów, które zapewniają największą liczbę etatów przy produkcji papierosów, bo aż około 75 tys. W całej Unii Europejskiej liczbę miejsc pracy określa się na 1 mln. Niska marża producentów doprowadzi do tego, że zabraknie pracy dla ludzi zatrudnionych przy produkcji. Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz slim może wpłynąć na to, że unijni palacze przerzucą się na papierosy pochodzące spoza Unii, czyli na te zza wschodniej granicy. Mówiąc wprost, zacznie jeszcze bardziej rozkwitać przemyt, który już teraz całkiem nieźle sobie radzi.

– Jak coś jest zakazane, to najbardziej zyskują ci, którzy tym handlują na czarno – podkreśla dr Robert Gwiazdowski, ekonomista. – Gdy nie walczymy z paleniem tylko i wyłącznie za pomocą akcyzy, to efekt dla tych, którzy pracują w przetwórstwie tytoniu, jest bardzo kiepski. Najbardziej skorzystają na tym te kraje, do których głupota UE jeszcze nie dotarła – dodaje.

Dodatkowo te wszystkie zmiany sugerowane przez Unię nie mają żadnych podstaw naukowych. Badacze nie wykryli powiązania pomiędzy ostrzeżeniami na paczkach a zniechęceniem palaczy do papierosów. Niemniej forsowane pomysły na pewno zmuszą producentów i rolników do sporych zmian. Ministerstwo Rolnictwa powinno już teraz zacząć ich przygotowywać ich do funkcjonowania w nowych warunkach, na przykład pomagając w przekwalifikowaniu się na inny model produkcji.

—dem

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?