Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Setki bankructw, tysiące bezrobotnych

Tylko w lipcu upadło w Polsce 98 firm, a od początku roku swoją działalność zakończyło już 581 przedsiębiorców. Od 10 lat sądy nie odnotowały takiej liczby bankructw.

Dane są alarmujące zwłaszcza dlatego, że jeszcze przed rokiem w takim samym okresie upadło znacznie mniej firm. W lipcu 2012 r. bankructwo ogłosiło 75 firm, a od początku stycznia do końca lipca 547. Oznacza to, że od początku tego roku upadło aż o 7 proc. firm więcej. Według raportu, który na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego przygotował Euler Hermes Collections, upadają głównie firmy działające na regionalną skalę. Rośnie także liczba upadłości spółek akcyjnych. Sądy wydały w tym roku aż o 20 proc. więcej postanowień o ich upadłości w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Choć sezon na budowy w pełni, w lipcu największe problemy z utrzymaniem na rynku, niezmiennie od kilku kwartałów, miało budownictwo. Aż 33 z 98 upadłych w ubiegłym miesiącu firm to przedsiębiorstwa budowlane. Bankrutują także dystrybutorzy. W lipcu upadło aż 20 hurtowni. W porównaniu z kilkoma ostatnimi kwartałami to najgorszy wynik. Ponad połowa hurtowników związana była z najgorzej prosperującą branżą budowlaną.

Najwięcej firm ogłosiło bankructwo na Dolnym Śląsku i Mazowszu – po 15 w każdym z regionów. 14 przedsiębiorców upadło w Małopolsce, a 11 na Śląsku. Ostatnie znane obroty firm wyniosły w sumie ok. 2 mld zł. W wyniku ich upadłości w ubiegłym miesiącu zatrudnienie straciło ok. 3,5 tys. osób.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?