Opłata audiowizualna pocztą lub z prądem
Jak poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski, prace nad założeniami nowej ustawy medialnej zostały już zakończone.
Dokument przewiduje zniesienie dotychczas obowiązującej opłaty abonamentowej za telewizory i radioodbiorniki i wprowadzenie nowych rozwiązań. Nowa ustawa przewiduje opłaty za ściąganie sygnału audiowizualnego, która dołączana będzie do rachunku za prąd lub pobierana w formie opłaty od gospodarstwa domowego, według bazy adresów pocztowych. Taka sama reguła dotyczyłaby podmiotów gospodarczych.
Szef resortu kultury dodał, że dotychczasowy system opłaty abonamentowej jest zły i niesprawiedliwy. – Obciążenia związane z rejestracją odbiornika radiowego i telewizyjnego są anachroniczne, w związku z tym szukamy innego rozwiązania – tłumaczył Zdrojewski.
Choć wysokość opłaty nie jest jeszcze znana, minister zaznacza, że będzie niższa od dotychczas obowiązującego abonamentu. I wspomoże media publiczne. Takie zmiany cieszą w szczególności przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jan Dworak zaznacza, że popiera wszystkie inicjatywy, które pomogą ustabilizować finanse mediów publicznych.
Nowa ustawa trafiła już do Kancelarii Sejmu. Obecnie prowadzone są analizy prawne jej założeń. Sejm zadecyduje, który z wariantów opłat jest zgodny z prawem. Ministerstwo Kultury ma nadzieję, że prace legislacyjne zakończą się jeszcze we wrześniu. Jan Dworak szacuje, że zmiany wejdą w życie najwcześniej w 2015 r.
—eh