Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Na Jasna Gore mozna tez pielgrzymowac na rowerach

Na Jasną Górę!

Agnieszka Niemojewska

Co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywają średnio 4 mln pątników. Około 100 tys. z nich to uczestnicy sierpniowych pieszych pielgrzymek

Polscy pielgrzymi stanowią 3–5 proc. wszystkich chrześcijańskich pątników i 20 proc. pielgrzymujących Europejczyków – wynika z badań Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Pielgrzymki cieszą się w Polsce ogromnym powodzeniem. Świadczy o tym fakt, że nasi współpracownicy stale zwiększają ofertę wyjazdów, a pielgrzymki odbywają się przez cały rok, nie tylko w miesiącach uznanych do tej pory za pielgrzymkowe, takich jak kwiecień, maj, sierpień i październik" – powiedziała PAP rzecznik Polskiej Izby Turystyki Barbara Tekieli.

W pielgrzymkach na świecie rocznie uczestniczy około 300 mln osób, z tego blisko 200 mln to chrześcijanie – wynika z danych przedstawionych na Światowym Kongresie Częstochowian (2003) przez prof. Antoniego Jackowskiego z Zakładu Geografii Religii UJ. Spośród pątników chrześcijańskich ponad 80 mln (40 proc.) wędruje do 20 głównych ośrodków pielgrzymkowych. Do najpopularniejszych z nich należą: Rzym z Watykanem (12 mln), San Giovanni Rotondo (7 mln), Lourdes (6 mln), Fatima (5 mln) oraz meksykańskie Guadalupe (12 mln).

W Polsce najczęściej odwiedzane ośrodki spośród ponad 500 sanktuariów pielgrzymkowych to: Częstochowa (Jasna Góra; 4 mln), Kalwaria Zebrzydowska (1,5 mln), Kraków-Łagiewniki (2 mln), Licheń (1 mln) i Niepokalanów (600 tys.).

www.info.czestochowa.pl

Portal umożliwia szeroki dostęp do wszelkich informacji o Częstochowie, zwłaszcza tych dotyczących atrakcji turystycznych, zabytków, muzeów, instytucji kultury, obiektów sportowych i obiektów użyteczności publicznej  na terenie Częstochowy. Za pomocą interaktywnej mapy można łatwo zlokalizować wybrany punkt. Portal jest współtworzony przez firmy związane z branżą turystyczną i gastronomiczną. Nim wybierzemy się na pielgrzymkę na Jasną Górę, warto nieco więcej dowiedzieć się o historii tego miejsca.

Prawdopodobnie początki Częstochowy wiążą się z osadą i gródkiem broniącym brodu na Warcie. Pierwsza wzmianka o prężnie rozwijającej się osadzie targowej, położonej na pograniczu Małopolski i Wielkopolski, pochodzi z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona z roku 1220. Nazwę Częstochowa po raz pierwszy wymienia przywilej wydany dla klasztoru w Mstowie. W 1382 r. książę Władysław Opolczyk w  kościele na Jasnej Górze umieścił Obraz Najświętszej Maryi Panny przywieziony z Rusi, a opiekę nad nim powierzył sprowadzonym z Węgier paulinom. Na siedzibę dla paulińskiego konwentu św. Wawrzyńca książę  wybrał kościół położony na obronnym wzniesieniu, górującym nad Częstochową. Hojnie wyposażył klasztor i nadał mu położone w sąsiedztwie wsie, folwark i hutę żelaza. Słynący łaskami wizerunek Madonny przyciągał wiernych ze  Śląska, Moraw, Prus i Węgier. Od XV w. sanktuarium stało się miejscem licznych pielgrzymek, a z czasem – najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym Rzeczypospolitej.

Najistotniejszym wydarzeniem czasów I Rzeczypospolitej było oblężenie klasztoru jasnogórskiego przez Szwedów (18 listopada – 26 grudnia 1655 r.) opisane przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie".

1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz uznał Matkę Boską Częstochowską za Królową Korony Polskiej. W 1717 r. zaś papież Klemens XI dokonał koronacji Cudownego Obrazu. W uroczystościach uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów. Odrodzenie klasztoru nastąpiło po powtórnej koronacji Cudownego Obrazu w 1910 r.

Dzisiejsza Częstochowa jest ćwierćmilionowym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, usługowym i administracyjnym o znaczeniu regionalnym. To również Jasna Góra, którą corocznie odwiedzają miliony pielgrzymów.

www.paulini.com.pl

Jak co roku – od ponad 300 lat – 6 sierpnia spod kościoła Świętego Ducha na Jasną Górę wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kościół znajduje się na Starym Mieście, a posługują w nim ojcowie paulini. Także w ciągu roku pątnicy przyjeżdżają, by uczestniczyć we mszach świętych i spotkaniach pielgrzymkowych. Obecnie na stronie możemy przeczytać m. in.:

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej