Na Jasną Górę!
Co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywają średnio 4 mln pątników. Około 100 tys. z nich to uczestnicy sierpniowych pieszych pielgrzymek
Polscy pielgrzymi stanowią 3–5 proc. wszystkich chrześcijańskich pątników i 20 proc. pielgrzymujących Europejczyków – wynika z badań Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Pielgrzymki cieszą się w Polsce ogromnym powodzeniem. Świadczy o tym fakt, że nasi współpracownicy stale zwiększają ofertę wyjazdów, a pielgrzymki odbywają się przez cały rok, nie tylko w miesiącach uznanych do tej pory za pielgrzymkowe, takich jak kwiecień, maj, sierpień i październik" – powiedziała PAP rzecznik Polskiej Izby Turystyki Barbara Tekieli.
W pielgrzymkach na świecie rocznie uczestniczy około 300 mln osób, z tego blisko 200 mln to chrześcijanie – wynika z danych przedstawionych na Światowym Kongresie Częstochowian (2003) przez prof. Antoniego Jackowskiego z Zakładu Geografii Religii UJ. Spośród pątników chrześcijańskich ponad 80 mln (40 proc.) wędruje do 20 głównych ośrodków pielgrzymkowych. Do najpopularniejszych z nich należą: Rzym z Watykanem (12 mln), San Giovanni Rotondo (7 mln), Lourdes (6 mln), Fatima (5 mln) oraz meksykańskie Guadalupe (12 mln).
W Polsce najczęściej odwiedzane ośrodki spośród ponad 500 sanktuariów pielgrzymkowych to: Częstochowa (Jasna Góra; 4 mln), Kalwaria Zebrzydowska (1,5 mln), Kraków-Łagiewniki (2 mln), Licheń (1 mln) i Niepokalanów (600 tys.).
Portal umożliwia szeroki dostęp do wszelkich informacji o Częstochowie, zwłaszcza tych dotyczących atrakcji turystycznych, zabytków, muzeów, instytucji kultury, obiektów sportowych i obiektów użyteczności publicznej na terenie Częstochowy. Za pomocą interaktywnej mapy można łatwo zlokalizować wybrany punkt. Portal jest współtworzony przez firmy związane z branżą turystyczną i gastronomiczną. Nim wybierzemy się na pielgrzymkę na Jasną Górę, warto nieco więcej dowiedzieć się o historii tego miejsca.
Prawdopodobnie początki Częstochowy wiążą się z osadą i gródkiem broniącym brodu na Warcie. Pierwsza wzmianka o prężnie rozwijającej się osadzie targowej, położonej na pograniczu Małopolski i Wielkopolski, pochodzi z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona z roku 1220. Nazwę Częstochowa po raz pierwszy wymienia przywilej wydany dla klasztoru w Mstowie. W 1382 r. książę Władysław Opolczyk w kościele na Jasnej Górze umieścił Obraz Najświętszej Maryi Panny przywieziony z Rusi, a opiekę nad nim powierzył sprowadzonym z Węgier paulinom. Na siedzibę dla paulińskiego konwentu św. Wawrzyńca książę wybrał kościół położony na obronnym wzniesieniu, górującym nad Częstochową. Hojnie wyposażył klasztor i nadał mu położone w sąsiedztwie wsie, folwark i hutę żelaza. Słynący łaskami wizerunek Madonny przyciągał wiernych ze Śląska, Moraw, Prus i Węgier. Od XV w. sanktuarium stało się miejscem licznych pielgrzymek, a z czasem – najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym Rzeczypospolitej.
Najistotniejszym wydarzeniem czasów I Rzeczypospolitej było oblężenie klasztoru jasnogórskiego przez Szwedów (18 listopada – 26 grudnia 1655 r.) opisane przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie".
1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz uznał Matkę Boską Częstochowską za Królową Korony Polskiej. W 1717 r. zaś papież Klemens XI dokonał koronacji Cudownego Obrazu. W uroczystościach uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów. Odrodzenie klasztoru nastąpiło po powtórnej koronacji Cudownego Obrazu w 1910 r.
Dzisiejsza Częstochowa jest ćwierćmilionowym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, usługowym i administracyjnym o znaczeniu regionalnym. To również Jasna Góra, którą corocznie odwiedzają miliony pielgrzymów.
Jak co roku – od ponad 300 lat – 6 sierpnia spod kościoła Świętego Ducha na Jasną Górę wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kościół znajduje się na Starym Mieście, a posługują w nim ojcowie paulini. Także w ciągu roku pątnicy przyjeżdżają, by uczestniczyć we mszach świętych i spotkaniach pielgrzymkowych. Obecnie na stronie możemy przeczytać m. in.: