Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Uczyć się, choćby od diabła

Paweł Zarzeczny

Uczyć się należy nawet od zdrajców, jeśli tylko są mądrzejsi, sprytniejsi bądź lepiej poinformowani od nas

Edward Snowden otrzymał tymczasowy azyl w Federacji Rosyjskiej, bodaj roczny. Każdy zdaje sobie sprawę, że to czas wystarczający, by wyśpiewał wszystkie informacje na temat szpiegostwa Stanów Zjednoczonych. Po tym czasie cała elektronika tak się zmieni, że program PRISM, podsłuchów internetowych i telefonicznych, zmieni się, rozwinie, przekształci, że Edward będzie mógł zostać taksówkarzem. Dopóki nie zderzy się z jakąś ciężarówką.

Ale jest w tej sprawie – poza zdradą, która winna zostać ukarana, dla zasady, nawet bezprawnie – jakieś dno racjonalne, znaczy rozumne. Mianowicie Rosjanie, zacofani w wielu sprawach, ale w tej elektronicznej szczególnie, gotowi są narazić poprawne stosunki z Ameryką na rzecz... dokształcenia. Nic to nowego, u nich jest to nawet taka świecka tradycja. A zaczęła się z początkiem wieku XVIII, gdy car, taki niby jeden z wielu, Piotr z Romanowych, zamiast na tron wybrał się do Niemiec, Niderlandów i Anglii. Nie jako car, z wizytą, tylko jako Piotr Michajłow, zamożny rosyjski kupiec. Podglądał sale tańca, jak to młody chłopak, ale głównie fabryki, porty, stocznie, kościoły. Po powrocie zreformował i unowocześnił Rosję, gnając ją z zacofania 100 lat do przodu. Bo ucząc się od innych, nauczył Rosję bycia mocarstwem, którym nie przestała być już przez 300 lat! Gdy akurat Polska ostatecznie takowym być przestała.

No dobrze, ale co z tym uczeniem się od diabła? Tak mi przyszedł do głowy feldmarszałek Friedrich Paulus. Słusznie pamiętacie, że to ten, który padł wraz z milionową armią pod Stalingradem, bezsensownie czekając na zgodę Hitlera na wycofanie się. Była zima, brak zaopatrzenia, a on czekał – doczekał tylko awansu na feldmarszałka właśnie. No i został okrążony, skapitulował, to wiemy. Ale mało kto kojarzy szczegół następujący: poddał się Sowietom, po czym nie został zgładzony, jak większość jego armii. I choć najpierw trafił do łagru, to szybko stamtąd wyszedł, wykąpano go, ubrano, ogolono. I co? No i został wykładowcą w Akademii Wojskowej w Moskwie, uczył rosyjskich generałów kierowania dużymi grupami wojsk, strategii, manewrowania – w pracach sztabowych był bowiem geniuszem. A Rosjan – pal sześć, że to zbrodniarz wojenny – niewiele to obchodziło. Bo uczyć się czasem trzeba od tych najgorszych. A jak już Paulus wyuczył Rosjan (Polaków też, spokojnie można zakładać, że na wykłady uczęszczał na przykład młody Jaruzelski, zresztą kiedyś każdy polski generał musiał najpierw skończyć moskiewską akademię), to... przerzucono go do NRD, gdzie zrobił kolejną niemiecką armię, ucząc przy okazji tamtejszych generałów.

Wywód ten, mocno historyczny, ma za zadanie wykazać, że po prostu uczyć się należy, nawet od takich bandytów czy zdrajców, lecz zwyczajnie mądrzejszych, sprytniejszych bądź lepiej poinformowanych od nas. Ale czy słyszeliście, żeby ktoś do Polski zapraszał takich? Snowden sam się prosił o azyl, trzeba było spróbować! Ostatni mądrala, który przybył na jakiś wykład do Polski, to chyba był Bill Clinton, którego za 100 tys. dolarów sprosił mój kolega Waldek (cwany, bo sprzedał 100 przedsiębiorcom wejściówki po 2 tys. dolarów). Ale czego Bill mógł nauczyć? Gdzie wkłada się cygara stażystkom?

No, był kiedyś jeszcze Jeffrey Sachs, zapamiętałem go z niesamowitego, pozytywnego myślenia o Polsce, jakiego nigdy potem już – z ust ekonomisty – nie słyszałem. Jak my chcemy coś umieć, skoro nie szukamy nauczycieli? O nas można powiedzieć tak: głupi, bo biedni. A biedni, bo głupi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez