Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Jarosław Gowin

Daniel Orzechowski

Kampania przedwyborcza Jarosława Gowina nabiera tempa. W ubiegłym tygodniu na swojej nowej stronie internetowej zaproponował Polakom zabawę w przywrócenie pamięci Donaldowi Tuskowi.

Za pomocą interaktywnej gry karcianej wytknął premierowi sprzeczności w jego wypowiedziach na przestrzeni lat. Wśród złamanych obietnic i kłamstw Tuska były m.in. kwestie wartości rodzinnych, referendum czy podwyżki podatków. „Wygląda jednak na to, że premier się zmienił. Czas zmienić premiera! Jeżeli uważasz, że nadszedł najwyższy czas na poważne zmiany i odważne reformy – włącz się w moją kampanię!" – głosi hasło widniejące po ukończeniu zabawy. Rzeczywiście, Donald Tusk obiecywał wiele, a jego słowa okazywały się bez pokrycia. Redakcja już miała pogratulować Gowinowi, że słusznie wytknął premierowi niedotrzymane obietnice, gdy nagle ten zaczął obiecywać złote góry. Wykrywacz kłamstw automatycznie wskazał – kłamstwo propagandowe.

1. Rozpoznanie

Kandydat na szefa PO przygotował program działań na lata 2013–2015 zatytułowany „Przedsiębiorczość – Rodzina –Obywatelskość". Liczy on kilkanaście stron i znajdziemy w nim m.in. następujące postulaty: stworzenie systemu zachęt finansowych dla samorządów; wprowadzenie systemu bonów wychowawczych w wysokości 550 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od pierwszego roku życia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole; podniesienie wysokości odliczanej od podatku dochodowego ulgi na dzieci, która miałaby wynosić: 100 zł miesięcznie na pierwsze dziecko, 200 zł miesięcznie na drugie dziecko, 300 zł miesięcznie na trzecie dziecko, 400 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

2. Diagnoza

W polityce tak to już jest, że ktoś musi coś obiecać, żeby inna osoba mogła mu wytknąć, że to zwykłe kłamstwo. A że nie ma na scenie politycznej charyzmatycznego lidera, rebelianta, którego kochają tłumy, dlatego zaraz jak się komuś wytknie złamaną obietnicę, to następnie trzeba coś samemu ludziom obiecać. Tak właśnie zrobił Jarosław Gowin. Każdy może wziąć megafon i wykrzyczeć wszem swoje postulaty, lecz gdy dochodzimy do kwestii zasadniczej – skąd na to wszystko wziąć pieniądze? – zapada cisza. Tak więc życzymy powodzenia Gowinowi w realizacji jego obietnic i czekamy na drugą część gry karcianej pt. „Przywróćmy pamięć Gowinowi".

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO