Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Linda McAvan

Stracimy przez farmaceutycznych lobbystów w Brukseli?

Krzysztof Galimski

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad nową dyrektywą tytoniową, która ma zakazać produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim. To uderzenie w palaczy jest – jak zwykle – motywowane dbałością o nasze zdrowie.

Sprzedaż papierosów daje budżetom krajów UE ponad 160 mld euro każdego roku. To o wiele więcej, niż wynoszą koszty opieki zdrowotnej dla chorych, których dolegliwości są związane z tym nałogiem.

– Nie może być tak, że z jednej strony pozbawia się budżet przychodów, tłumacząc się ochroną zdrowia, a z drugiej pozbawia się nas pieniędzy z podatków m.in. przeznaczanych na ochronę zdrowia. Ale do niektórych to nie dociera – mówi europoseł Grzyb. Polska ma szczególny interes, by dyrektywa nie weszła w życie. Jesteśmy największym producentem papierosów w Unii, a nasze rolnictwo jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o uprawę tytoniu. Na palaczach budżet państwa zyskał w zeszłym roku 24 mld zł, czyli ponad 8 proc. wszystkich dochodów. Dla porównania cały budżet Ministerstwa Zdrowia to 3,6 mld zł, czyli branża tytoniowa przynosi 2,5 razy więcej, niż wydajemy na całą opiekę zdrowotną.

Branża farmaceutyczna jest znana z niezbyt etycznego podejścia do biznesu. W ostatnich latach wielokrotnie było słychać o spowodowanych przez nią skandalach korupcyjnych. W kwietniu 2011 Johnson & Johnson zgodził się zapłacić łącznie 70 mln dolarów kary, gdy został w USA oskarżony o wręczanie łapówek europejskim lekarzom i irackiemu rządowi. Oskarżenie o wieloletnie korumpowanie lekarzy i urzędników zaowocowało w sierpniu 2012 r., grzywną w wysokości 60 mln dolarów nałożoną na Pfizera. To i tak niewiele przy sumie, jaką musiał w lipcu 2012 r., zapłacić koncern GlaxoSmithKline. Tej firmie sąd w Bostonie nałożył grzywnę w wysokości 3 miliardów dolarów za przekupywanie lekarzy, by przepisywali dzieciom konkretne środki antydepresyjne.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość