Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kto wyrabia średnią krajową?

Edyta Hołdyńska

W lipcu Polacy zarobili przeciętnie już 3,8 tys. zł brutto. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to o 3,5 proc. lepiej niż przed rokiem. Kto wyrabia naszą średnią krajową?

Statystycznie to inżynierowie pracujący w firmie z zagranicznym kapitałem z siedzibą w Warszawie. Koniecznie z pokaźnym stażem pracy i na kierowniczym stanowisku.

PKB Polski w pierwszym kwartale 2013 r. wzrosło o 0,5 proc. Rośnie także wysokość średniego wynagrodzenia. Ekonomiści tłumaczą, że podwyższenie płac w lipcu to głównie skutek wypłat premii pracownikom, a wskaźnik PKB należy interpretować z głową. Zdaniem Krzysztofa Wołowicza, głównego ekonomisty BPS TFI SA, perspektywy na najbliższe miesiące w zakresie wynagrodzeń rysują się umiarkowanie. Po stronie firm wciąż nie widać większej skłonności do podwyżek.

– Na bardziej znaczące podwyżki wynagrodzeń poczekamy jeszcze dwa lub trzy kwartały – przypuszcza Wołowicz. Wzrost bezrobocia do 13,5 proc. spowodował także, że pracownicy wolą nie rezygnować z otrzymanej posady.

Mimo wysokiego bezrobocia firmy zauważają braki określonych grup na rynku. Według danych Hay Group aż 49 proc. firm odczuwa brak kandydatów na stanowiska inżynieryjne, sprzedażowe, IT oraz produkcyjne.

Trudna sytuacja spowodowała, że pracodawcy podejmują ostrożne decyzje. Choć podwyżki w 2013 r. zaserwowało aż 87 proc. firm, to nadal o 4 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Jak podaje Hay Group, najczęściej wzrost wynagrodzenia proponowały firmy z sektora ubezpieczeń oraz FMCG, czyli produkujące dobra szybko zbywalne, takie jak artykuły spożywcze, środki czystości, alkohol i papierosy. Więcej swoim pracownikom zapłaciło kolejno 94 proc. i 91 proc. firm z tych branży. Najrzadziej podwyżki oferowane były pracownikom firm sprzedaży detalicznej, choć przeprowadziło je aż 70 proc. firm. Dane Hay Group wskazują, że na rynku ogólnopolskim podwyżki otrzymało 67 proc. pracowników zatrudnionych rok do roku w tej samej firmie, na tym samym stanowisku.

Najlepiej w Polsce można zarobić w Warszawie. Jak wynika z raportu Sedlak & Sedlak, mediana płacy całkowitej brutto w Warszawie w 2012 r. była najwyższa, wynosiła 6 tys. zł brutto. Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się Gdańsk i Wrocław, jednak zarobki w tych miastach były aż o 1,5 tys. zł niższe niż w stolicy. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań, gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4,3 tys. zł.

Na wysokie płace w Warszawie wpływ mają przede wszystkim najwięksi polscy i zagraniczni producenci, którzy lokują tam swoje siedziby. W stolicy pracuje zdecydowanie więcej specjalistów, kierowników oraz dyrektorów niż w innych częściach naszego kraju.

Jak wynika z raportów Sedlak & Sedlak, w całej Polsce więcej zarobi magister inżynier niż osoba, która uzyskała dyplom magistra. Zarobki inżynierów były w ubiegłym roku aż o 20 proc. wyższe i wynosiły średnio 5,4 tys. zł brutto. W tym ponad 25 proc. z nich zarabia więcej niż 8,6 tys. zł brutto. – Absolwenci studiów magisterskich, aby zarobić tyle, ile inżynierowie w ciągu 8 godzin, musieli pracować dziennie 9 godzin i 36 minut, zaś osoby z wykształceniem wyższym zawodowym – 11 godzin i 36 minut. Zakładamy, że osoba z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim nie zostawała po godzinach, by zarobić na swoje całkowite wynagrodzenie – mówi Sylwia Rębisz z Sedlak & Sedlak. Najwyższe zarobki otrzymywały osoby z tytułem magistra inżyniera pracujące w bankowości i ubezpieczeniach – 7,2 tys. zł brutto. O 200 zł mniej zarabiali pracownicy technologii informatycznych oraz telekomunikacji. Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim oraz energetyce i ciepłownictwie kształtowała się na poziomie 5,5 tys. zł brutto. Zdecydowanie mniej płacono inżynierom pracującym w ochronie środowiska (4 tys. zł) oraz w sektorze publicznym, nauce i szkolnictwie (3,4 tys. zł).

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO