Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Z konkurencją sobie poradzimy…

Stanisław Hyrnik

Ministerstwo Grabieży wymyśliło kolejny niezwykle kreatywny sposób na „wsparcie" polskich przedsiębiorców chcących przeobrazić swoje firmy w światowe koncerny.

Tym razem podwładni Jana Rostowskiego chcą, by zagraniczne spółki, w których polskie firmy mają co najmniej 25 proc. udziałów, były obłożone dodatkowym podatkiem dochodowym w krajach, w których obciążenia fiskalne są niższe niż w Polsce. Ma być on ściągany od zysków ze sprzedaży akcji, dywidend, praw autorskich czy odsetek.

Ratunkiem przed zapłatą tej daniny będzie udowodnienie skarbówce, że spółka prowadzi „realną działalność gospodarczą". Po raz kolejny mamy potwierdzenie, iż w resorcie naszego „trzeciego najlepszego ministra finansów" (według rankingu „Financial Times") obowiązuje domniemanie winy, a nie niewinności jak w normalnych krajach.

To jednak nie wszystko. Urzędnicy chcą, by w celu obliczenia wysokości podatku spółka w ciągu siedmiu dni dostarczyła prowadzone ewidencje i rejestry. Jeśli tego nie zrobi, haracz do zapłacenia oszacuje... sam fiskus. Co więcej, projekt ustawy nie określa, o jakie ewidencje i rejestry chodzi. Nihil novi.

Jest jednak światełko w tunelu. Prawnicy z Rządowego Centrum Legislacyjnego oraz Rady Legislacyjnej nie zostawili na tej inicjatywie suchej nitki. Dlatego szanse na przeforsowanie projektu ustawy są na szczęście nikłe. Jednakże warto odnotować ten pomysł na ściągnięcie z przedsiębiorców choćby paru groszy więcej i umieścić go w muzeum absurdu. Za kilka lat, gdy będąca w opozycji Platforma będzie piętnowała absurdalne posunięcia gospodarcze PiS i wskazywała na własne „sukcesy", będzie jak znalazł.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy