Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Posłowie rozwiążą pokerowy pat?

Czy polscy pokerzyści zyskają w końcu możliwość rozwijania pasji w swoim kraju? Jest na to duża szansa – po naszej ostatniej publikacji na ten temat zostanie powołany poselski zespół, który zajmie się analizą przepisów w tym zakresie.

A jest nad czym się pochylać – poker towarzyski w naszym kraju jest nielegalny, a turnieje opodatkowane na tyle wysoko, że ich organizacja stała się nieopłacalna. Z tego powodu pasjonaci zmuszeni są uczestniczyć w imprezach zagranicznych, których odbywa się całe mnóstwo, i to w wielu europejskich krajach – na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Każda taka rozgrywka to korzyść dla budżetów tych państw – dlatego też prawie nikt z nich nie rezygnuje. Nikt – z wyjątkiem Polski, która w ferworze usuwania szkód wizerunkowych po aferze hazardowej zabroniła także gry w pokera. Dodatkowo zakaz ten jest wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegany – zdarzało się, że nawet niewielkie imprezy towarzyskie przerywały wizyty urzędników celnych. Taka sytuacja nastąpiła w Szczecinie, gdzie funkcjonariusze pojawili się podczas spotkania urodzinowego. Z tą sytuacją od kilku lat bezskutecznie zmagają się fani tej gry zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wolny Poker, którzy wskazują na absurdalne przepisy, powiększającą się szarą strefę oraz tracone każdego roku przychody do budżetu państwa. Podkreślają też sukcesy naszych pokerzystów, którzy zajmują czołowe miejsca w światowych rozgrywkach. Wszystko na nic – wiceminister Jacek Kapica, który odpowiada za kształt tych regulacji, jest jak skała. Jak podkreśla, poker to gra losowa, gdzie decyduje raczej łut szczęścia niż umiejętności, a więc powinien być uznawany za typowo hazardową rozrywkę.

Problem ten szczegółowo opisaliśmy w poprzednim wydaniu „Uważam Rze". Kilka dni po tej publikacji grupa posłów z różnych ugrupowań postanowiła zająć się tą sprawą. W tym celu zostanie utworzony Parlamentarny Zespół ds. Efektywnej Regulacji Gry w Pokera. Jego założycielem jest poseł z Ruchu Palikota Artur Górczyński, ale towarzyszą mu w tym działaniu także Jan Tomaszewski z PiS, Jagna Marczułajtis z PO oraz senator niezależny Marek Borowski. – Bardzo się cieszymy jako pokerzyści, że parlamentarzyści wyszli z taką inicjatywą. To porozumienie ponadpartyjne, będziemy wspierać ich naszym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że ta najważniejsza dla nas ustawa zostanie w dobry sposób zmieniona i że Ministerstwo Finansów nie będzie nam więcej rzucało kłód pod nogi – komentuje Marcin Horecki, prezes stowarzyszenia Wolny Poker.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy