Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Sąd obalił racje fiskusa

Ważna wiadomość dla przedsiębiorców – wojewódzki sąd administracyjny uznał, że wydatek nie musi być ściśle związany z działalnością gospodarczą firmy, aby mógł być uznany za koszt podatkowy.

Możliwość wliczenia w koszty podatkowe rozmaitych wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców jest jedną z nielicznych ulg, jakie jeszcze pozostały polskim firmom. Minister finansów co i rusz likwiduje istniejące ułatwienia, nakładając kolejne zobowiązania – na przykład zwiększając stawki VAT. Przypomnijmy, że wywindowane w 2011 r. do 8 i 23 procent nie zostaną obniżone, mimo zapowiedzi dawanych przy podwyżkach, że jest to zmiana okresowa, wynikająca z trudnej sytuacji finansowej państwa.

Jedna z firm – Skanska – stała się ofiarą Izby Skarbowej, która przyjęła niekorzystną  dla niej interpretację. Izba uznała, że spółka nie mogła uznać za koszty podatkowe wydatków będących odszkodowaniem za użytkowanie leasingowanego sprzętu. Skanska wolała zgodzić się na odszkodowanie za ewentualne korzystanie z maszyn dłużej, niż wynikało to z umowy, niż płacić za leasing wyższe raty. Dodatkowe wydatki uznała za koszty podatkowe, bo były one poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Izba Skarbowa była przeciwnego zadania, ale od jej decyzji firma odwołała się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ten przyjął odmienną interpretację, uznając, że przedsiębiorcy mogą uznać za koszty podatkowe także takie wydatki, które nie są wprost związane z prowadzoną działalnością, ale ich poniesienie było uzasadnione.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej