Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Polska szkoła? Nie za darmo!

Agnieszka Niemojewska

Teoretycznie w Polsce edukacja w szkołach państwowych jest nieodpłatna. Ale nim dziecko 1 września rozpocznie naukę, rodzice „na start” wydadzą co najmniej 1000 złotych

W Niemczech szkoła kupuje nowe podręczniki, a uczniowie korzystają z nich z roku na rok. Rodzice kupują tylko ćwiczenia, ale te nie są drogie. Przykładowo za ćwiczenia do gimnazjum zapłacimy 22 euro, podczas gdy stawka minimalna pracy za godzinę to 12,5 euro. Podobna sytuacja jest w Szwecji. To szkoła zapewnia uczniom podręczniki. Dzieci mają lunch w szkole... też za darmo (a w Polsce średni miesięczny koszt dwudaniowych obiadów dla jednego dziecka to ok. 100 zł).

Prawdziwym rajem oświatowym wydaje się Wielka Brytania. W Anglii rodzice ponoszą tylko koszt mundurka szkolnego, nikt nie kupuje podręczników ani zeszytów. Szkoła oferuje je za darmo.

We Francji też nie jest najgorzej, jeśli chodzi o pomoc państwa. – Podręczniki dla dzieci dostarcza bezpłatnie szkoła, kupujemy tylko ćwiczenia i zeszyty, a rodziny o bardzo niskich zarobkach otrzymują zapomogę na rozpoczęcie roku szkolnego – opowiada Anna Kurowska mieszkająca we Francji.

Rodziny o niskich zarobkach we Francji mogą liczyć na pomoc państwa zwłaszcza dla dzieci rozpoczynających edukację. – Kwota zależy od wieku dziecka. 356 euro państwo przyznaje na dziecko w wieku od 6 do 10 lat, 375 euro – dla uczniów w wieku 11–14 lat, a 388 euro – od 15 do 18 lat. Jeśli chodzi o koszty, to wychodzi mniej więcej 122 euro w szkole podstawowej i 580 euro w liceum – podkreśla Virginie Wojtkowski, mieszkanka Francji (za: dziennikbaltycki.pl).

Aby pomóc najuboższym uczniom, polski rząd w tym roku przeznaczył 180 mln zł na program „Wyprawka szkolna", w ramach którego można się starać o dofinansowanie na zakup książek.

– To aż o 52 mln złotych więcej niż w zeszłym roku, co pozwoli objąć pomocą ponad 575 tys. uczniów – tłumaczą pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wyliczają też, że w tym roku o pomoc mogą się starać uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację w klasach I–III i V szkoły podstawowej, w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej, a także w wybranych klasach szkoły muzycznej, sztuk pięknych oraz baletowej.

– Oznacza to, że programem objęci zostali uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych – wyjaśniają pracownicy resortu. – Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz odpowiedniej klasy szkoły artystycznej dochód nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie. Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie. Poza tym pomoc otrzyma 5 proc. uczniów z wymienionych w programie klas, ale niespełniających żadnego z powyższych kryteriów. Zdecyduje o tym wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Na wsparcie mogą także liczyć uczniowie niepełnosprawni. Szczegółowe informacje na temat „Wyprawki szkolnej", m.in. o wysokości dofinansowania, można znaleźć na stronie internetowej MEN.

Dwoje dzieci do szkoły (III i VI kl. szkoły podstawowej)

Lista wydatków (plus opłaty szkolne, które należy wnieść jeszcze we wrześniu):

 • podręczniki (w tym: zeszyty ćwiczeń; 10 proc. rabatu) – 734 zł
 • dwa plecaki (bez stelaża; 10 proc. rabatu) – 207 zł
 • przybory (piórniki, zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, bloki, flamastry etc.) – 245 zł
 • obuwie (kapcie, buty na WF, buty jesienne) – 438 zł
 • stroje sportowe (spodenki i koszulki – po dwie zmiany dla dwójki dzieci) – 184 zł
 • opłata roczna na komitet rodzicielski (jedno dziecko: 150 zł; dwoje dzieci – zniżka:
 • 2 x 120 zł) – 240 zł
 • składka klasowa (średnio 7 zł x 10 mies.; za dwójkę dzieci) – 140 zł
 • obowiązkowe ubezpieczenie ucznia (trzy opcje do wyboru: wersja podstawowa – ok. 70 zł za jedno dziecko) – 140 zł
 • opłata roczna za korzystanie z dzienniczka elektronicznego (na drugie dziecko przysługuje zniżka) – 32 zł
 • opłata semestralna za świetlicę (tylko dla młodszego dziecka; od IV kl. świetlica nie przysługuje; liczba miejsc jest ograniczona – trzeba przejść przez komisję weryfikacyjną, a warunkiem koniecznym są pieczątki z zakładów pracy obojga rodziców) – 75 zł

W sumie: 2435 zł

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?