Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Mikolaj Traba byl w XV w. jednym z kandydatow na nowego papieza

Pierwszy wśród równych

Tomasz Krzyżak

W przeszłości prymasi byli ważnymi i wpływowymi politykami, którzy w okresie bezkrólewia pełnili obowiązki monarsze

Jakie były przywileje prymasa Polski i legata urodzonego? Przede wszystkim prawo do koronowania króla oraz królowej. Przywilej ten regulowała już konstytucja sejmowa z 1451 r. Został on także potwierdzony później przez papieża Sykstusa V w roku 1589. Legat papieski miał również przywilej noszenia purpurowych szat – takich jak kardynałowie. Ostatnio purpurowe szaty nosił np. abp Henryk Muszyński, który do 2010 r. był prymasem Polski. Prymas był też najwyższym trybunałem sądowym w Polsce, przysługiwało mu także prawo do reprezentacji Kościoła na zewnątrz. Z biegiem lat prymasi zyskiwali kolejne uprawnienia. Z urzędu miał prawo do zasiadania w Senacie jako primus princeps. Sejm w 1572 r., który odbywał się po śmierci Zygmunta Augusta, postanowił np., że w okresie bezkrólewia prymasowi będzie przysługiwał urząd interrexa. Oznaczało to, że po śmierci króla to prymas sprawował w Polsce najwyższą władzę. Tylko on mógł wyznaczyć czas i miejsce wyboru nowego króla, nominował go, odbierał przysięgę i wreszcie koronował.

Do ciekawej sytuacji doszło w Polsce za czasów prymasostwa Jakuba Uchańskiego. Sejm elekcyjny obradujący po ucieczce do Francji Henryka Walezego królem Polski obrał Maksymiliana II Habsburga. Prymas Uchański ogłosił Maksymiliana królem w grudniu 1575 r. Do koronacji jednak nie doszło, bo sprzeciwiła się szlachta, a sam Maksymilian ociągał się z zaprzysiężeniem pacta conventa. W międzyczasie zwolennicy Stefana Batorego obrali go królem, a ten szybko złożył przysięgę na pacta conventa. Ponieważ prymas Uchański się sprzeciwiał temu, 1 maja 1567 r. w katedrze na Wawelu ślubu Annie Jagiellonce i Batoremuudzielił Stanisław Karnkowski, biskup kujawski. Zaraz po ślubie para została koronowana. Sam Karnkowski w 1581 r. został prymasem Polski.

Prymasostwa dotknęły też skandale obyczajowe i zdrady.

W 1784 r. prymasem Polski został 48-letni biskup płocki Michał Jerzy Poniatowski, brat króla Stanisława. Michał Jerzy był prymasem kontrowersyjnym. Z jednej strony historycy mówią o nim jako o doskonałym reformatorze, z drugiej przypomina mu się najpierw przystąpienie do konfederacji targowickiej, a potem spiskowanie z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem II w celu zapewnienia sobie prawa do dalszego korzystania z tytułu prymasa po II rozbiorze Polski. Ale już współcześni wypominali biskupowi jego zbyt bliskie związki z kobietami. W styczniu 1782 r. pijar Teodor Ostrowski pisał: „Szczególniejszą tu rzecz u Księcia Biskupa P[łockiego] uważają: gdziekolwiek się spotka z Kasztelanową Ciechanowską, zawsze coś nieporządnego upatruje koło jej piersi i poprawia". Dziś nie jest już żadną tajemnicą, że prymas miał dwie utrzymanki i co najmniej dwóch synów! Jedną z utrzymanek Poniatowskiego była Petronela Oborska, żona marszałka dworu prymasowskiego. Wspomniany wyżej Ostrowski pisał o jej związku z prymasem: „Książę Biskup Płocki do kasztelanowy Oborskiej statecznie uczęszcza; były tam już i kłótnie, ile że kobieta strasznie interesowana i już przeszło 20 tysięcy dukatów Księcia kosztować ma". Co ciekawe, Petronela nie spotykała się jedynie z Poniatowskim. Wśród jej kochanków znajdowali się m.in. generał pruski Robert Scipio Lentulus, bankier Piotr Blankow, hetman Franciszek Ksawery Branicki. Po XVIII-wiecznej Warszawie krążył m.in. taki wierszyk o jej mężu: „Brzuch tłusty /Łeb pusty / Marszałek laskowy/Senator drążkowy/Jejmość kurwa zawołana / Prymasa, Lentulusa, Blanka i hetmana".

Szubienica pod oknem prymasa

Sam Poniatowski skończył marnie. Gdy wybuchło powstanie kościuszkowskie, prymas wprawdzie udzielił pomocy powstańcom, ale wciąż uchodził za zdrajcę. Rozchorował się ciężko, gdy przed jego pałacem w Warszawie w czerwcu 1794 r. ustawiono szubienicę, na której wieszano zdrajców. Miesiąc później, w nocy z 11 na 12 sierpnia Poniatowski umarł. Plotki o jego rzekomym samobójstwie są powtarzane do dziś.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość