Najnowsza interwencja Uważam Rze

Miłość ci wszystko...

Grzegorz Benda

Wypaczy? Na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Miłość" dostała Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu polskiego oraz nagrodę publiczności i zdobywa kolejne rzesze widzów.

Dokument Filipa Dzierżawskiego to szczera aż do bólu wiwisekcja burzliwej wspólnej historii pięciu muzyków tworzących kiedyś zespół Miłość – kontrabasisty Tymona Tymańskiego, saksofonistów Mikołaja Trzaski i Macieja Sikały, pianisty Leszka Możdżera i perkusisty Jacka Oltera. Film o niełatwej w tej „Miłości" miłości do wspólnie tworzonej muzyki. Jest jazz i yass. Jest o uczuciach, odczuciach i czuciach. W filmie znalazło się wiele materiałów archiwalnych, nakręconych przez samych muzyków: fragmenty prób, trasy koncertowe, codzienność. Grupa rozpadła się w 2002 r. po samobójczej śmierci Oltera. Po siedmiu latach Tymański, Trzaska, Możdżer i Sikała spotykają się, by reaktywować zespół przy okazji festiwalu w Mysłowicach, ale ich osobowości nie przystają już do siebie tak jak dawniej, a odmienne oczekiwania budują mur, który wydaje się nie do skruszenia.

„W kręgu miłości" (The Broken Circle Breakdown), ale jakże innej, znajdziemy się, jeśli wybierzemy tętniący emocjami film belgijskiego reżysera Felixa Van Groeningena. Scenariusz powstał na podstawie sztuki teatralnej Johana Haldenbergha (gra w filmie główną rolę męską) i Mieke Dobbels. Elise (Veerle Baetens, nagroda dla Najlepszej Aktorki FF Tribeca) jest właścicielką studia tatuażu w Gent, Didier śpiewa i gra w bluegrassowym zespole na banjo. Zakochują się od pierwszego wejrzenia, Elise zostaje wokalistką grupy, a w ich życiu pojawia się mała Maybelle. Ale ta sielanka trwa niestety tylko kilka lat. Dziecko zapada na ciężką chorobę. Elise (niepraktykująca katoliczka) i Didier (zdeklarowany ateista) oddalają się od siebie, a ich systemy wartości zostają poddane najpoważniejszej próbie. Każde szuka sobie teraz miejsca na swój sposób. W wierze? W muzyce? W walce? Film Van Groeningena to nietypowy wyciskacz łez, z piękną ścieżką dźwiękową, która szczególnie podbija dwie sceny: powitanie Maybelle po opuszczeniu przez nią szpitala i finałowy duet koncertowy Elise i Didiera. Film na FF Tribeca zdobył nagrodę także za najlepszy scenariusz, a na MFF w Berlinie Nagrodę Publiczności oraz nagrodę Label Europa Cinemas. Rzadko mamy okazję podejrzeć to, co się dzieje w belgijskiej kinematografii, a warto.

Meandry relacji damsko-męskich są kanwą kolejnej opowieści mistrza wyrafinowanej kpiny Woody'ego Allena. Jasmine („Blue Jasmine", w tytułowej roli zjawiskowa Cate Blanchett) przywykła do luksusowych rezydencji, limuzyn, wystawnych kolacji i zakupów w topowych butikach, ale kiedy jej męża (Alec Baldwin) zatrzymują pod zarzutem malwersacji, a konta zostają zablokowane, jej życie musi się zmienić. Jasmine przenosi się do San Francisco do swej siostry, a o jej względy zaczynają zabiegać lekarz i dyplomata. Znów będziemy mieli okazję pośmiać się z naszych słabości, a to zawsze wskazana kuracja.

"Miłość"
reż. Filip Dzierżawski
Gutek Film

 

 

 

 

 

 

"W kręgu miłości"
reż. Felix Van Groeningen
Against Gravity

"Blue Jasmine"
reż. Woody Allen
Kino Świat

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość