Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aaa... mieszkanie wynajmę

Agnieszka Niemojewska

Od drugiej połowy sierpnia zaczyna się boom związany z poszukiwaniem lokum przez studentów

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami radzą, aby przed dokonaniem wyboru mieszkania dokładnie przeanalizować koszty najmu oraz ze szczególną ostrożnością podchodzić do ogłoszeń typu „Tanie mieszkanie do wynajmu". Polska Federacja Rynku Nieruchomości jest organizatorem ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny najem". Przedsięwzięcie skierowane jest m.in. do studentów, którzy poszukują mieszkania do wynajmu na czas nauki. Na stronie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości – www.pfrn.pl – znajduje się wykaz pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonych w stowarzyszeniach, którzy w swojej ofercie posiadają mieszkania do wynajmu dla studentów oraz kompleksowo zajmują się obsługą wynajmu nieruchomości. Warto więc poszperać w internecie, by znaleźć najlepsze oferty.

domy pl/dla-studentow

Na rynku najmu mieszkań już widać pierwsze symptomy jesiennej gorączki. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe; na kawalerki i trzy pokoje chętnych jest zdecydowanie mniej – wynika z analizy portalu Domy.pl.

Sezon na rynku najmu już się zaczął – z każdym dniem przybywa klientów poszukujących ofert, rośnie liczba dokonywanych wyszukiwań, mnożą się zapytania o lokale oferowane za najatrakcyjniejsze ceny. Z analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika, że najwięcej klientów zainteresowanych jest wynajmem mieszkania 2-pokojowego – pytania do właścicieli takich ofert kieruje blisko 45 proc. poszukujących. Drugą pod względem liczebności grupę klientów stanowią amatorzy kawalerek; na przełomie lipca i sierpnia pytania o takie oferty wysłało ponad 27 proc. użytkowników portalu Domy.pl zainteresowanych wynajmem. Niespełna co czwarty przyszły najemca szuka obecnie mieszkania z trzema pokojami (22 proc.).

Do kulminacyjnego momentu na rynku wynajmu nieruchomości już coraz bliżej – przede wszystkim za sprawą studentów, którzy coraz intensywniej zaczynają poszukiwania własnych czterech kątów w miejscowościach akademickich. Dla tej grupy aspekt oszczędnościowy jest jednym z najistotniejszych, a jedna z najlepszych metod na zmniejszenie kosztów wynajmu to mieszkanie w kilka osób.

Mając to na uwadze, portal nieruchomości Domy.pl przygotował specjalną promocję – teraz ogłoszenie dotyczące wynajmu pokoju można dodać za darmo. Studenci – ale oczywiście nie tylko – którzy miesięczny czynsz chcą rozłożyć na większą liczbę lokatorów, a w zajmowanym mieszkaniu dysponują dodatkowym pokojem, nie muszą już ponosić kosztów związanych z zamieszczeniem tego typu ogłoszenia. Teraz na portalu Domy.pl zrobią to bezpłatnie.

otodom.pl/wynajem

OtoDom.pl umożliwia użytkownikom przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Poszukującym gwarantuje stale powiększającą się bazę ogłoszeń sprzedaży lub wynajmu nowych mieszkań i lokali z rynku wtórnego oraz firm i usług działających w branży.

W Warszawie najdroższe są mieszkania dające największy komfort dojazdów dzięki swojej lokalizacji, czyli blisko stacji metra i innych środków komunikacji oraz w bliskim sąsiedztwie uczelni. Jeżeli studenci dysponują mniejszym miesięcznym budżetem, warto, aby rozważyli najem ze znajomymi lub wybór mieszkania nie przy głównym ciągu komunikacyjnym. Na cenę znacząco wpływa również standard nieruchomości i jej wyposażenie. Przykładowo średnie ceny wynajmu mieszkań na Ursynowie wahają się dla kawalerek 1200–1600 zł/mies., 2-pokojowych 1500–2400 zł/mies., 3-pokojowych  1800–3500 zł/mies.

Studenci są największą grupą najemców mieszkań w aglomeracji poznańskiej. Znacząca liczba lokali została wyspecjalizowana pod kątem potrzeb studentów, a ich właściciele prowadzą profesjonalny wynajem. Hitem na tym rynku są 3-pokojowe mieszkania z wnęką kuchenną i łazienką przy każdym pokoju, położone w pobliżu uczelni. Za każdy pokój trzeba zapłacić ok. 1000 zł miesięcznie. Na drugim biegunie znajdują się pokoje w domach jednorodzinnych położonych na peryferiach miasta z dala od uczelni i komunikacji publicznej. Za taki pokój ze wspólną łazienką i kuchnią płaci się 300–350 zł miesięcznie. Przeciętne dwupokojowe mieszkanie na dużych osiedlach Poznania wynajmuje się studentom za 1200 zł miesięcznie plus koszty eksploatacji.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe