Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kłamca tygodnia: Donald Tusk

Daniel Orzechowski

Zwycięzca wyborów na szefa PO w końcu został wyłoniony – został nim Donald Tusk! Czy kogokolwiek ten wynik zaskoczył?

Zaskoczyła natomiast dosyć pomysłowa, choć skromna, kampania Jarosława Gowina, m.in. gra internetowa pt. „Przywróć pamięć Tuskowi", lub wzywanie premiera do debaty publicznej (która ostatecznie i tak się nie odbyła). Przeprowadzenie kampanii w okresie letnim dla kandydata, o którym i tak było wiadomo, że nie wygra, znaczy jedno – Gowin ma za sobą sporą armię oddanych zwolenników. Tusk dobrze o tym wie, dlatego zaraz po ogłoszeniu wyników pochylił się nad Gowinem i wyciągnął do niego rękę. – Jeśli Jarosław Gowin będzie gotów szanować reguły i zachować lojalność wobec całej swojej wspólnoty, to nie widzę powodu, aby nie uczestniczył dalej w naszych pracach – powiedział Tusk.

1. Rozpoznanie

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,12 proc. Donald Tusk uzyskał 79,58 proc. głosów. Jarosław Gowin – 20,42 proc. Oznacza to, że na Tuska zagłosowało ok. 16 tys. członków PO, a na jego konkurenta ok. 4 tys. – Kampania była twarda, z większością tez mojego konkurenta Jarosława Gowina się nie zgadzam, ale doceniam jego determinację i odwagę i dlatego szczerze mu gratuluję – powiedział Donald Tusk po ogłoszeniu wyników. Niedługo po tym zapowiedział, że zaapeluje do członków partii, aby zrezygnowali ze złożenia wniosków o wykluczenie Gowina z partii. – Jestem lojalnym współpracownikiem premiera, ale apel o wycofanie wniosku ws. Gowina muszę z nim przedyskutować – powiedział poseł PO Andrzej Biernat, komentując apel Tuska. Rozterka posła jest zrozumiała. Jeszcze niedawno premier sam mówił, że Gowin z Platformą nie ma już wiele wspólnego.

2. Diagnoza

Ujarzmienie Gowina jest dla Tuska kluczowe z dwóch powodów. Pierwszy to wizja 4 tys. członków Platformy gotowych opuścić jej szeregi dla Gowina. Nie jest to może liczba, która świadczyłaby o upadku partii, ale tak wymierzony cios zostawiłby PO w bardzo trudnym do odbudowania stanie. Po drugie – nadchodzące referendum w Warszawie. Opinia publiczna nie może widzieć, że w PO panuje rozłam. Gdyby Tusk dał sygnał, że przegranemu należy się banicja, tym samym dałby znak społeczeństwu, że Platforma nigdy już nie będzie taka sama. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jedność PO musi być widoczna – nawet jeżeli to zwykła wydmuszka.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej