Najnowsza interwencja Uważam Rze

Polskie jabłka zdobyły Rosję

Jestem Wam niezwykle wdzięczna za temat z okładki pt. „Ofensywa Putina". Kwestie polityczne, w tym zarówno sprawa katastrofy smoleńskiej, jak i polityka antypolska, niestety, przekładają się na relacje biznesowe.

Doskonałym przykładem są nasze produkty rolno-spożywcze, które wbrew nieraz szumnie spotykanym informacjom, iż rzekomo robią oszałamiającą karierę na Zachodzie Europy, są de facto dalekie od sukcesów i nieraz są kupowane wręcz symbolicznie, i pewnie po części jest to powodowane patriotycznymi zakupami spożywczymi mieszkających tam Polaków.

Inna sprawa, że rządy państw europejskich dbają o to, żeby rodzime warzywa i owoce miały zapewniony rynek zbytu, czego w Polsce nasi rolnicy nie doświadczają. Natomiast Rosja jest rynkiem niemal nieograniczonym i z konsumentami przyjaźnie nastawionymi do naszych produktów, ale jednak przykład warzyw i mięsa pokazuje, jak rosyjskie władze nie dopuszczają do nadmiernego wzmocnienia się polskiej gospodarki. Jak dotąd wyjątkiem i spektakularnym hitem eksportowym Polski są jabłka, których sprzedaż za wschodnią granicą z roku na rok coraz dynamiczniej rośnie. Niestety, może to potrwać już niedługo, do czasu, kiedy pojawią się jakieś obostrzenia handlowe w postaci embarga, specjalnych (bo tylko dla Polaków) opłat itp. Niezłym żartem jest to, że przyszłość tysięcy polskich sadowniczych rodzin jest uzależniona od postawy premiera Tuska, który pokornie, w każdej sprawie i bez najmniejszego sprzeciwu przyjmie każde niet Putina.

Pozdrawiam, Marta Borzęcka

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy