Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

E-faktury tańsze i wygodniejsze

Elektroniczna faktura ma być główną formą wystawiania rachunków w krajach Unii Europejskiej do 2020 r. W ciągu najbliższych siedmiu lat polskie firmy będą musiały przeorganizować swój system fakturowania.

Mogą na tym sporo zaoszczędzić. Według raportu PKPP Lewiatan firmy europejskie korzystające z e-fakturowania zyskają na tym rozwiązaniu 240 mld euro oszczędności oraz uratują prawie 12 mln drzew.

Na razie dane te dotyczą polskich przedsiębiorców tylko w niewielkim stopniu. Polacy dopiero stopniowo wprowadzają e-faktury w swoich firmach. Badania pokazują jednak, że inwestycja w e-fakturowanie zwraca się w szybkim tempie, a przedsiębiorcy mogą liczyć na różnego rodzaju oszczędności.

Według analiz przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan przejście z fakturowania papierowego na elektroniczne wiąże się z wyraźną redukcją kosztów. Tym wyższą, im większa jest liczba klientów obsłużonych online, zamiast standardowo poprzez drukowanie i przesyłanie faktury za pośrednictwem poczty. Według badania „E-faktura w Polsce" koszt wydruku i wysyłki jednej faktury wynosi od 1,5 do 8 zł. Inaczej natomiast przedstawia się sprawa z e-fakturami, gdzie niweluje się całkowicie wszelkie koszty związane z wydrukowaniem dokumentu, zakupem znaczka pocztowego i wysyłką, gdyż wszystko odbywa się w internecie.

Jedyne, za co trzeba zapłacić, to program do e-fakturowania.

Kolejnym zyskiem przedsiębiorców stosujących to rozwiązanie jest szybszy odbiór faktury przez klienta, a co za tym idzie skrócenie czasu jej opłacenia, dzięki czemu pieniądze szybciej trafiają do dostawcy. Elektroniczną fakturę można także odebrać i opłacić z każdego miejsca na ziemi, jedynie za pośrednictwem łącza internetowego, gdyż wiele programów do ich obsługi daje możliwość przejścia do automatycznego systemu płatności internetowej. Od 2011 r. można również wystawiać e-faktury korygujące, a nawet jeśli jest taka potrzeba, korygować papierową fakturę jej elektronicznym odpowiednikiem.

Większe firmy mogą także zaoszczędzić niemałe kwoty, zamieniając archiwizowanie faktur papierowych w magazynach na składowanie ich na serwerach lub nośnikach elektronicznych. Tym bardziej że zgodnie z przepisami prawnymi obowiązek podatkowy istnieje przez pięć lat od momentu wystawienia i dostarczenia faktury klientowi.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu