E-faktury tańsze i wygodniejsze
Elektroniczna faktura ma być główną formą wystawiania rachunków w krajach Unii Europejskiej do 2020 r. W ciągu najbliższych siedmiu lat polskie firmy będą musiały przeorganizować swój system fakturowania.
Mogą na tym sporo zaoszczędzić. Według raportu PKPP Lewiatan firmy europejskie korzystające z e-fakturowania zyskają na tym rozwiązaniu 240 mld euro oszczędności oraz uratują prawie 12 mln drzew.
Na razie dane te dotyczą polskich przedsiębiorców tylko w niewielkim stopniu. Polacy dopiero stopniowo wprowadzają e-faktury w swoich firmach. Badania pokazują jednak, że inwestycja w e-fakturowanie zwraca się w szybkim tempie, a przedsiębiorcy mogą liczyć na różnego rodzaju oszczędności.
Według analiz przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan przejście z fakturowania papierowego na elektroniczne wiąże się z wyraźną redukcją kosztów. Tym wyższą, im większa jest liczba klientów obsłużonych online, zamiast standardowo poprzez drukowanie i przesyłanie faktury za pośrednictwem poczty. Według badania „E-faktura w Polsce" koszt wydruku i wysyłki jednej faktury wynosi od 1,5 do 8 zł. Inaczej natomiast przedstawia się sprawa z e-fakturami, gdzie niweluje się całkowicie wszelkie koszty związane z wydrukowaniem dokumentu, zakupem znaczka pocztowego i wysyłką, gdyż wszystko odbywa się w internecie.
Jedyne, za co trzeba zapłacić, to program do e-fakturowania.
Kolejnym zyskiem przedsiębiorców stosujących to rozwiązanie jest szybszy odbiór faktury przez klienta, a co za tym idzie skrócenie czasu jej opłacenia, dzięki czemu pieniądze szybciej trafiają do dostawcy. Elektroniczną fakturę można także odebrać i opłacić z każdego miejsca na ziemi, jedynie za pośrednictwem łącza internetowego, gdyż wiele programów do ich obsługi daje możliwość przejścia do automatycznego systemu płatności internetowej. Od 2011 r. można również wystawiać e-faktury korygujące, a nawet jeśli jest taka potrzeba, korygować papierową fakturę jej elektronicznym odpowiednikiem.
Większe firmy mogą także zaoszczędzić niemałe kwoty, zamieniając archiwizowanie faktur papierowych w magazynach na składowanie ich na serwerach lub nośnikach elektronicznych. Tym bardziej że zgodnie z przepisami prawnymi obowiązek podatkowy istnieje przez pięć lat od momentu wystawienia i dostarczenia faktury klientowi.
—eh