Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Rosja prowadzi politykę imperialną

Polska i Rosja mają sprzeczne interesy. Dlatego nasz wschodni sąsiad celowo uderza w polską gospodarkę – w ten sposób europoseł Bogusław Sonik skomentował dla portalu Onet.pl naszą ostatnią publikację.

Jak napisaliśmy, działania Rosji zmierzają do osłabienia Polski przede wszystkim na polu gospodarczym. Świadczy o tym zarówno blokowanie wydobycia gazu łupkowego, jak i wprowadzanie co i rusz embarga na polską żywność. Wskazaliśmy, że według danych Komisji Europejskiej rosyjskie firmy kontrolują przynajmniej jedną piątą koncesji na wydobycie gazu łupkowego. Dodatkowo prowadzą w Brukseli aktywny lobbing, którego celem jest zablokowanie eksploatacji tego surowca pod pretekstem zagrożeń dla środowiska. Szefowie Gazpromu zamawiają ekspertyzy na ten temat, a rosyjskie służby inspirują publikacje prasowe. Sukces Rosjan na tym polu oznaczałby sromotną klęskę dla Polski – wydobycie gazu łupkowego jest dla nas szansą na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych, rosyjskich dostaw gazu i znaczącą poprawę sytuacji gospodarczej.

Poseł Bogusław Sonik z PO zgodził się z diagnozą „Uważam Rze". W rozmowie z portalem Onet.pl stwierdził między innymi, że zarzutem Rosji wobec Polski jest zaangażowanie w projekt Partnerstwa Wschodniego i zbliżenie byłych republik ZSRR do Unii Europejskiej. Na temat koncesji na wydobycie gazu łupkowego powiedział: „Faktem jest, że wiele koncesji jest martwych, to znaczy przydzielono je i nie są prowadzone tam żadne działania. I to jest chyba najbardziej niekorzystne".

Jak stwierdził, Rosja od lat prowadzi politykę imperialną i dąży do tego, by być najpoważniejszym graczem na arenie międzynarodowej. „W tej chwili taktyka zastraszania krajów byłego bloku wschodniego przed podpisywaniem umów stowarzyszeniowych z UE została przez instytucje europejskie nazwana po imieniu. Obnażyło to politykę dyktatu Rosji wobec swoich sąsiadów i wobec Unii Europejskiej" – stwierdził europoseł.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?