Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Windykator nie może straszyć

Groźby i zastraszanie dłużników są niedopuszczalne – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wrocławska firma windykacyjna Ultimo wysłała ponad 180 tys. listów z informacją, że zamierza sprawdzić sytuację majątkową dłużnika przez firmę detektywistyczną.

Zdaniem firmy działania miały na celu ustalenie faktycznego stanu portfeli dłużników. Detektywi mieli za zadanie obserwować ich, robić zdjęcia z ukrycia i przeprowadzać rozmowy z sąsiadami i współpracownikami. Listy z informacją o planowanym wszczęciu takiego postępowania otrzymywali dłużnicy, którzy nie oddawali należności firmie mimo ponagleń telefonicznych i polubownych metod mediacji. Następnym etapem miało być postępowanie sądowe i egzekucyjne. Ultimo zdążyło wysłać już ponad 180 tys. listów z podobnymi pogróżkami, dopóki jeden z nich nie trafił do dłużniczki, która postanowiła firmę zaskarżyć. Do mniej opornych klientów windykatorzy w tym samym czasie wysłali ponad 3 mln listów, ale akurat ta korespondencja nie zawierała niedozwolonych zapisów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie miał wątpliwości. Celem firmy Ultimo miało być zastraszenie klientów, wprowadzenie w błąd i wywarcie na nich niedozwolonej presji. Jak zaznacza UOKiK, windykator nie ma prawa do uzyskiwania informacji od pracodawcy i sąsiadów, więc głównym celem wysyłanych informacji było wywołanie u dłużnika obawy przed pogorszeniem jego opinii w miejscu pracy i zamieszkania. Windykator może zajrzeć do miejsca pracy dłużnika tylko w wypadku, gdy nie jest znane jego miejsce zamieszkania lub gdy długo nie można go tam zastać. A z sąsiadami i współpracownikami, zgodnie z zasadami dobrych praktyk windykacyjnych, porozmawiać może tylko wtedy, gdy zgodzi się na to sam dłużnik.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE