Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Urzędnicy wypełnią za nas PIT

Rewolucja w rozliczeniach z fiskusem – podatnicy nie będę już musieli samodzielnie wypełniać PIT. Zrobią to za nich urzędnicy.

Czy oznacza to kres stania w kolejkach każdego roku przed końcem kwietnia? Wszystko na to wskazuje – Ministerstwo Finansów chce, by od 2015 r. PIT sporządzali za nas urzędnicy, którzy z kolei opierać się będą na informacjach o dochodach podatników uzyskiwanych od pracodawców. Rozliczenia będą musiały zostać zaakceptowane przez osoby, dla których zostaną sporządzone. Schody jednak zaczynają się wtedy, gdy ktoś rozlicza się wspólnie z małżonkiem, zamierza skorzystać z ulg albo oddać 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wówczas zobowiązany będzie do samodzielnego wypełnienia dodatkowej informacji albo nawet całego rozliczenia. Docelowo system ma umożliwić także podgląd dotyczących nas danych przez internet. Ma także gromadzić w jednym miejscu wszelkie informacje o podatnikach. Dotychczas były one rozproszone w kilkuset różnych bazach danych. Uproszczenie biurokratycznych procedur stało się możliwe dzięki wprowadzeniu w życie nowego systemu elektronicznego e-Podatnik. W kolejnych latach elektroniczna obsługa obejmie także podatek CIT (2016 r.) oraz VAT (2017 r.).

Czemu mają służyć planowane zmiany? Czy chodzi tylko o ułatwienie życia podatnikom? Nie całkiem – na modernizacji zyskać ma także budżet państwa. Podobne systemy, instalowane w innych krajach Unii Europejskiej, znacząco poprawiły ściągalność publicznych danin. Jak szacują urzędnicy resortu finansów, do państwowej kasy ma szansę wpłynąć dodatkowo co najmniej kilka miliardów złotych. Wdrażanie nowych rozwiązań w skarbówkach jest możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu. Całość inwestycji ma się zamknąć w kwocie 232 mln zł.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez