Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Powrót na Wzgórze Moria

Paweł Łepkowski

Czy Żydzi odbudują symbol swojego przymierza z Bogiem? Czy powstanie Nowa Wielka Świątynia na wzór tej, o której Jezus mówił „to dom mego Ojca”?

Plany już są. Nie brakuje też sponsorów odbudowy świętego przybytku jerozolimskiego. Problemem jest jednak obecność na Wzgórzu Świątynnym meczetu Al-Aksa i muzułmańskiego sanktuarium nazywanego Kopułą Skały.

W październiku 2010 r. świat obiegła wiadomość, że w osiedlu Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko starożytnego miasta Jerycha, obecnie położonego na terenie Autonomii Palestyńskiej, grupa religijnych aktywistów żydowskich pod przywództwem rabina Jehudy Krojznera podjęła się budowy repliki Świątyni Heroda w proporcjach naturalnych.

Projekt Trzeciej Świątyni

Ortodoksyjna społeczność tego osiedla nazwała projekt „wydarzeniem o przełomowym znaczeniu historycznym", ponieważ przy budowli ma powstać szkoła kapłańska, a samo rozpoczęcie budowy w Micpe Jerycho będzie równoznaczne z rozpoczęciem budowy Trzeciej Świątyni, która – wedle tradycji religijnej – musi być dziełem ludzkich rąk. Od lat wiele środowisk w Izraelu i na całym świecie wzywa do odbudowy Świątyni. Większość Żydów uważa, że samo państwo Izrael bez Świątyni w Jerozolimie jest jak ciało bez duszy. Jeszcze inni wskazują, że dwukrotne zniszczenie świętego przybytku było wolą samego Boga i odbudowa Świątyni będzie nieposłuszeństwem wobec Najwyższego.

A jednak Wzgórze Świątynne nieustannie cementuje konflikt między Żydami i muzułmanami. W sierpniu zeszłego roku największy palestyński portal informacyjny Palestine Today donosił, że Izraelczycy podlewają nocą fundamenty meczetu Al-Aksa i Kopuły Skały niezwykle silnym kwasem, który je niszczy. Moment zawalenia się obu budowli będzie znakiem do zajęcia Wzgórza Świątynnego i rozpoczęcia prac budowlanych.

Już w latach 60. XX wieku powstała propozycja przeniesienia za pieniądze podatników izraelskich i pod nadzorem izraelskich inżynierów nietkniętej Kopuły Skały do Mekki. Z przyczyn czysto religijnych i politycznych propozycja ta została całkowicie odrzucona przez Palestyńczyków.

Uważa się, że sygnałem do odbudowy Świątyni mogłoby być odnalezienie zaginionej 2,5 tysiąca lat temu Arki Przymierza, jej pozostałości lub złożonych w niej tablic prawa. W 1989 r. izraelskie Ministerstwo ds. Religii powołało Komisję Badań Świątynnych. Zadaniem komisji miało być przygotowanie opinii na temat budowy Trzeciej Świątyni Izraelskiej. Istnieją duże różnice zdań, jak ma wyglądać Świątynia. Czy ma to być zupełnie nowa i nowoczesna architektonicznie budowla, czy też ma to być replika Świątyni Salomona i Heroda? Istnieją także opisy wyglądu Świątyni zawarte w wizji w Księdze Ezechiela lub w Zwoju Świątynnym znad Morza Martwego. Ta ostatnia wersja budowli zajęłaby obszar 65 hektarów, przy niej dawna Świątynia Heroda byłaby miniaturą. Tylko jej dziedziniec zewnętrzny miałby 800 metrów z każdej strony (640 tys. mkw.). Oczywiście, ta wersja kształtu świętego przybytku byłaby niezwykle trudna do wykonania. Od 1995 r. istnieje też pomysł budowy nowej Świątyni według opisów Józefa Flawiusza oraz wymiarów podanych w mistycznej księdze Miszna. Planuje się kilka usprawnień, m.in. zastosowanie elektryczności i podłączenie kanalizacji wodnej. Ulepszenia te nie stoją w konflikcie z zasadami zawartymi w Pięcioksięgu Mojżesza. Także pod względem kosztów budowy realizacja nawet największego projektu nie stanowi problemu dla państwa Izrael.

O wiele większym dylematem jest sprawa tradycji. W którym miejscu zaplanować budowę Miejsca Świętego i Najświętszego? A jeżeli już powstanie Trzecia Świątynia Izraelska, to czy wróci do niej najświętszy przedmiot, Arka Przymierza – symbol jedności Boga z Narodem Wybranym? Kto zostanie nowym najwyższym kapłanem i jak będzie wyglądała procedura jego wyboru? Czy testy DNA pozwolą na identyfikację potomków Leviego i wyznaczenie kasty kapłańskiej? To dylematy wszystkich, którzy pragną budowy Trzeciej Świątyni.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość