Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Powrót na Wzgórze Moria

Paweł Łepkowski

Czy Żydzi odbudują symbol swojego przymierza z Bogiem? Czy powstanie Nowa Wielka Świątynia na wzór tej, o której Jezus mówił „to dom mego Ojca”?

I właśnie w to miejsce przybył w 2001 r. z niezapowiedzianą wizytą Ariel Sharon. Reakcja pilnujących sanktuarium muzułmanów była histerycznie wroga. Skała jest bowiem dla wyznawców religii proroka Mahometa obiektem szczególnie świętym. Jedynie Ka'ba w Mekce może konkurować pod względem rangi świętości ze Skałą lub – jak kto woli – Najświętszym Miejscem żydowskiej Świątyni.

Niestety, obie wielkie religie wywodzące swoje korzenie od patriarchy otoczyły tę niewielką skałkę prawdziwie fanatycznym kultem.

Ale konflikt tych dwóch cywilizacji nie dotyczy jedynie skały, lecz wszystkiego, co stanowi kubaturę Wzgórza Świątynnego. Tuż pod świętą Skałą ciągnie się tajemniczy tunel prowadzący do podziemnej jaskini, którą muzułmanie nazywają Studnią Dusz (arab. Bir el-Arwech). Z kolei tradycja żydowska podtrzymuje legendę, że pod jaskinią znajduje się sekretna komnata wybudowana na rozkaz króla Salomona. To właśnie w tej tajemnej komnacie miała zostać ukryta Arka Przymierza w czasie najazdu babilońskiego króla Nabuchodonozora II na Jerozolimę w marcu 597 r. p.n.e. Ta sama tradycja głosi, że w tym miejscu potężne anioły do dzisiaj strzegą świętego artefaktu.

Statut Wzgórza Świątynnego jest współczesnym węzłem gordyjskim. A jak wiadomo z historii, ten splątany węzeł z dereniowego łyka łączący jarzmo i dyszel starego wozu frygijskiego króla Gordiasa nie mógł zostać rozwiązany w sposób racjonalny. Potrzeba było dopiero Aleksandra Wielkiego, który tnąc łyko, udowodnił, że to zwycięzcy mają rację i piszą historię.

Czy państwo Izrael znajdzie kiedyś rozwiązanie problemu statusu Wzgórza Świątynnego? Czy będzie to metoda Aleksandra Macedońskiego? Już za 57 lat, w 2070 r., minie dwa tysiące lat od zburzenia Świątyni Heroda przez XII Legion rzymski pod wodzą konsula Tytusa Flawiusza. Czy ta niezwykła rocznica będzie bodźcem do odbudowy Świątyni Jerozolimskiej? A może wtedy już Świątynia będzie zbudowana?

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez