Najnowsza interwencja Uważam Rze

Udając Greka

Agnieszka Niemojewska

Wpowieści Huberta Klimko-Dobrzanieckiego odnajdziemy dzieje rodziny, która w 1949 r. – po klęsce powstania greckich komunistów – osiedliła się na Dolnym Śląsku.

Autor wykorzystał własne doświadczenia: w jego rodzinnej Bielawie rzeczywiście mieszkali greccy uchodźcy. Postanowił uwiecznić ich w powieści, ponieważ z naprawdę sporej społeczności dziś w miasteczku pozostało zaledwie kilkanaście osób. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści uczynił Sakisa Sollasa, 50-letniego pisarza, który postanawia napisać książkę o swojej rodzinie, o dzieciństwie i młodości w Polsce, gdzie czuł się obco, bo był „tym Grekiem", i dorosłym życiu w Grecji, gdzie znowu był obcy, gdzie nazywano go Polakiem. Takie wyobcowanie pozwala jednak spojrzeć na rzeczywistość z dystansu. Dzięki temu czytelnik otrzymuje przekonujący obraz życia polskiej prowincji i niebanalny portret uchodźców. Ale to przede wszystkim książka o wielkiej miłości syna do ojca. Do ojca, którego się podziwia i szanuje – bez względu na jego słabości i przywary. To chłopięce zauroczenie w wieku dojrzałym przeradza się w obsesyjną potrzebę poznania prawdy o ojcu – kim był, nim przyjechał z żoną do Polski? Sakis przypadkiem odkrywa największą tajemnicę swojej rodziny. Cóż, może czasem lepiej nie znać przeszłości naszych przodków. Książka zachwyca barwnym, soczystym, a chwilami wręcz poetyckim językiem. I pełna jest dobrego humoru, niekiedy absurdalnego – niczym z Monty Pythona (papuga w roli cykady!). Śmiech przez łzy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki
"Grecy umierają w domu"
Znak

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe