Najnowsza interwencja Uważam Rze

Soundtracki na żywo!

Grzegorz Benda

W dniach 26–29 września Kraków zaprasza kinomanów melomanów na 6. Festiwal Muzyki Filmowej

Cztery dni spotkań na żywo z muzyką i obrazami, dla których została stworzona. To impreza unikalna w skali europejskiej, a poprzez swój rozmach ceniona także w USA i Kanadzie, co powoduje, że od lat przyciąga do Krakowa prawdziwą elitę twórców. Jej siłą jest też różnorodność gatunkowa  i otwartość festiwalowej oferty: koncerty monograficzne, przeglądowe retrospektywy, ekskluzywne koncerty galowe i pokazy plenerowe.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje w czwartek 26 września koncert muzyki Iglesiasa, kompozytora od 18 lat współpracującego z Pedro Almodóvarem. Jest posiadaczem aż 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotnym zdobywcą Europejskiej Nagrody Filmowej, był trzykrotnie nominowany  do Oscara i trzykrotnie zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Nie tylko z radością przyjął zaproszenie, ale na krakowski festiwal przygotował specjalny program i światowe premiery. Usłyszymy m.in. muzykę do takich filmów jak: „Skóra, w której żyję", „Złe wychowanie", „Volver", „Wszystko o mojej matce" i „Porozmawiaj z nią", a także suitę do filmu „Szpieg", za którą kompozytor był nominowany do Oscara. Iglesias wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych i, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

Drugi festiwalowy dzień to dwa muzyczne wydarzenia. W gotyckich wnętrzach kościoła św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmowych obrazów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera

Herzoga. „Homo Spiritualis. Muzyczna podróż do jaskini snów", tak zatytułowany będzie koncert, w którym usłyszymy muzykę skomponowaną do takich filmów jak: „Odległa błękitna planeta", „Biały Diament" czy „Jaskinia zapomnianych snów". Jej kompozytor Ernst Reijseger (zagra w Krakowie na wiolonczeli) zaprezentuje nam talent niezwykłego senegalskiego śpiewaka Moli Sylla, chór Concordu E Tenore De Orosei z Sardynii oraz wybitnego pianistę Harmena Fraanje. „Muzyczna podróż..." to wielonarodowy i wielokulturowy projekt, łączący północne i południowe tradycje muzyczne, starożytne korzenie muzyki sakralnej z awangardowym jazzem i muzyką współczesną.

Na drugi z piątkowych koncertów „Dreamland – Głosy Islandii", który odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zaprasza islandzki producent, kompozytor, muzyk i twórca najlepszego studia nagraniowego w Reykjavíku (Greenhouse Studios) Valgeir Sigurūsson. W Krakowie zaprezentuje muzykę do kultowego filmu dokumentalnego „Dreamland" w reżyserii Porfinnura Gudnasona i Andri Snaera Magnasona, który jest protestem artystów przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych Islandii. Zobaczymy zjawiskowe zdjęcia wymarłych wulkanów i obrazy zapierających dech w piersiach klifów.

W sobotę w hali ocynowni ArcelorMittal Poland o godzinie 20.00 rozpocznie się Wielka Gala Muzyki Filmowej, przygotowana z okazji 10-lecia RMF Classic. Udział w niej potwierdzili: Alberto Iglesias, Don Davis, Trevor Morris, Gavin Greeneway, Abel Korzeniowski, Diego Navarro, James Newton Howard, a także Jan A.P. Kaczmarek i Michał Lorenc. Ich muzykę zaprezentuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Gavina Greenawaya.

Także w hali ocynowni podany zostanie publiczności niedzielny festiwalowy deser – „Matrix Live: Film In Concert". Wystąpi Orkiestra Aokso, której towarzyszyć będą muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a koncert poprowadzi sam autor muzyki kultowej trylogii filmowej („Matrix", „Matrix: Reaktywacja", „Matrix: Rewolucje") Don Davis. Prace nad przygotowaniem symultanicznej wersji tej produkcji trwały kilka lat, a projekt „Matrix Live: Film In Concert" jest koproducją amerykańsko-niemiecko-polską.

Wart podkreślenia jest fakt, że w tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu, dzięki audiodeskrypcji (technice, w której lektor, w przerwie między dialogami, czyta opis słowny najważniejszych elementów obrazu), będą w nim mogły w pełni uczestniczyć również osoby niewidome i niedowidzące. Usłyszą obraz.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?