Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Internet wchodzi do „Uważam Rze”

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Na początek witamy dwa profile, które sporo namieszały na polskim Facebooku. Z Pitu Pitu czytelnicy mieli już styczność za sprawą mojej „Mowy nienawiści", która jest przedłużeniem działań tego medium internetowego.

Z tego pokładu zgarnęliśmy do „Uważam Rze" Tomasza Pichóra – m.in. autora legendarnej paryskiej „Kultury" – oraz felietonistę ukrywającego się pod pseudonimem [P]. Jest też Żelazna Logika, która sprowokowała nas do niedawnego okładkowego artykułu o farbowanych lisach. Oba te profile łączy jedno: sceptyczny stosunek do rzeczywistości, cięte pióra i poruszanie się na granicy purnonsensu oraz łamanie środowiskowych tabu.

W kolejnych numerach „Uważam Rze" zadebiutują następni autorzy i środowiska, którym zależy na zmianach mogących uwolnić typową dla Polaków przedsiębiorczość, swobodę myślenia i dystans do rzeczywistości. Tymczasem zapraszam do lektury tego wydania.

Gdy „Gazeta Wyborcza" i inne lewicowe media pompują do obrzydzenia temat Kościoła katolickiego i jego mniej lub bardziej wydumanych win, warto się zastanowić, czemu tak się dzieje. Antyklerykalizm stał się częścią show-biznesu przynoszącą krocie jego głosicielom i plebejską rozrywkę nizinom społecznym. To nasz temat tygodnia.

Polecam też wywiad z Davidem Irvingiem, który nigdy nie bał się iść pod prąd oczekiwaniom i przyzwyczajeniom publiczności oraz świata naukowego. Znany jest głównie za sprawą łatki negacjonisty Holokaustu. Uczciwie przyznać należy, że Irving w wyniku osobistych kontaktów z wysokimi rangą nazistami utracił nieco dystans do opisywanych spraw, jednak faktograficznie zawsze się bronił, a jego spojrzenie na II wojnę światową i rolę Polski jest typowe dla Anglosasów. Warto je poznać. W 1939 r. też uważaliśmy, że Zachód nas kocha, a my jesteśmy mocarstwem poważanym w świecie.

W dniu ukazania się tego numeru mija 22. rocznica śmierci Waleriana Pańki, szefa Najwyższej Izby Kontroli, który zginął w tajemniczych okolicznościach krótko przed zaprezentowaniem Sejmowi raportu w sprawie afery FOZZ. Przypominamy tę historię. Tak rodziła się III RP.

Wszystkie te trzy teksty pozwalają spiąć w całość wiele elementów z naszej historii i teraźniejszości. A to tylko niewielka część informacji, jakie przygotowali dla Was nasi dziennikarze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość